To właśnie w 1966 roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Sztuki, Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zorganizowało konkurs, który miał na celu zebranie i udokumentowanie bogatego dorobku kowalstwa artystycznego na terenie powiatu. Wybrane prace, które do dziś stanowią trzon kolekcji Działu Etnografii, zostały poddane gruntownej konserwacji i są teraz prezentowane na wyjątkowej wystawie.
- Po konkursie zakupiono 128 prac, które stanowią trzon kolekcji kowalstwa artystycznego w Dziale Etnografii. Właśnie te prace postanowiliśmy po niemal 60 latach odkurzyć, dosłownie i w przenośni. Na ekspozycji prezentowane są bogato zdobione lichtarze, kinkiety, krzesiwa, motyki, zawiasy, kute z żelaza zwieńczenia drewnianych krzyży przydrożnych- wyjaśnia Mateusz Soroka.
Ekspozycja zachwyca różnorodnością i kunsztem wykonania. Wszystkie te przedmioty są świadectwem niezwykłego talentu i umiejętności kowali, którzy tworzyli je z pasją i miłością do rzemiosła. Wśród autorów prezentowanych prac znajdują się takie sławy jak: Józef Gaworczuk, Eugeniusz Psujek, Andrzej Szozda czy Edward Bychawski. Ten ostatni słynął z tworzenia niezwykłych, baśniowych form – jego jaszczury i zaklęte kobiety to prawdziwe arcydzieła kowalskiego kunsztu. Wystawa czynna będzie do 30 września.
Napisz komentarz
Komentarze