Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Mieszkańcy vs lisy. Rudy problem na ulicach Chełma

Chełm boryka się z coraz częstszymi wizytami lisów w miejskiej przestrzeni. Ostatnie obserwacje tych zwierząt w okolicach opuszczonych budynków przy ul. Wojsławickiej to kolejny dowód na to, że lisy coraz śmielej zaglądają do naszego miasta.
Mieszkańcy vs lisy. Rudy problem na ulicach Chełma

Zjawisko to, obserwowane w całej Europie, jest efektem tzw. synantropizacji i synurbizacji. Oznacza to, że lisy tracą naturalną obawę przed ludźmi i przystosowują się do życia w miejskim środowisku. Dostępność pożywienia w postaci odpadków oraz brak naturalnych wrogów sprzyjają takiej adaptacji.

Miasto widzi problem

Miasto Chełm podejmuje działania mające na celu ograniczenie obecności lisów w obszarach miejskich. W czerwcu przeprowadzono wizję lokalną z udziałem przewodniczącej Rady Miasta Chełm Doroty Rybaczuk oraz Mirosława Blachy, nadzorcy schroniska miejskiego. Pracownicy departamentu komunalnego dokonali wizji lokalnej parkingu położonego przy nieużytkowanych magazynach przy ul. Wojsławickiej w Chełmie pod kątem obecności lisów, której notabene nie stwierdzono. Komisja za to znalazła lisie nory.

Aby ograniczyć dostęp lisów do pożywienia, miasto planuje zainstalować fotopułapki w miejscach, gdzie często tworzone są dzikie wysypiska śmieci. Urządzenia te mają pomóc w identyfikacji osób nielegalnie wyrzucających śmieci i tym samym ograniczyć atrakcyjność tych miejsc dla dzikich zwierząt.

Ponadto wielu mieszkańców, zwłaszcza bloków, ma tendencję do wyrzucania resztek jedzenia przez okno lub balkon. Mieszkańcy tłumaczą się, że w ten sposób dokarmiają ptaki, bezdomne koty i inne zwierzęta, a tak naprawdę rozpasają głównie szczury i lisy. Nasi czytelnicy skarżą się natomiast, że wychodząc z psem na spacer, muszą bardzo uważać, by pozostawionych bezładnie w miejscach publicznych resztek nie zjadały ich pupile, które po takim "smaczku" chorują. 

Jak zachować się przy spotkaniu z lisem?

Lisy mogą być nosicielami wielu pasożytów i chorób, ze wścieklizną na czele, dlatego nie powinniśmy się do nich zbliżać. Pamiętajmy, że są to dzikie zwierzęta, a więc nieprzewidywalne! W przypadku spotkania najlepiej spokojnie oddalić się z miejsca. Nie wolno ich drażnić ani dokarmiać. 

Aby ograniczyć odwiedziny dzikich zwierząt w pobliżu naszych posesji, należy szczelnie zamykać kosze oraz kontenery na śmieci, zwłaszcza te z odpadkami organicznymi. Warto więc dbać o porządek i czystość wokół terenu, który może być potencjalnie odwiedzany przez dzikie zwierzęta. Jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go samodzielnie!

W przypadku spotkania lisów na terenie miasta, należy zgłosić miejsce ich przebywania do Departamentu Komunalnego Urzędu Miasta Chełm – nr tel. (82) 565 26 08 lub do dyżurnego Straży Miejskiej - nr tel. 986. Umożliwi to odpowiednią ocenę sytuacji i podjęcie dalszych czynności.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Paweł 11.08.2024 09:22
Jakie zgłosić do starzy miejskiej jak zona informowała w czerwcu bo próbował zatakowac psa to oni sie tym nie zajmują, biega sobie lisek po parku miedzy osiedlowym codziennie wieczorem w okolicy bursy

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama