W swojej interpelacji radny Dyczkowski dopytuje nie tyle o współpracę z pojedynczymi osobami, co z podmiotami, kancelariami prawnymi.
- „Ile kancelarii prawnych (lub podmiotów gospodarczych o innym/podobnym statusie prawnym) obecnie obsługuje Urząd Gminy Sawin w zakresie świadczenia usług radcy prawnego?” (pis. oryg.) - docieka w swoim piśmie radny.
Sugeruje, że liczba osób lub podmiotów prawnych, które odpowiadają za obsługę prawną gminy, zwiększyła się. A jeśli tak, to chce wiedzieć, dlaczego. Jakie dokładnie przyczyny stoją za zmianami w tym zakresie? Pyta też o nakłady, jakie gmina ponosi na ten cel w wymiarze miesięcznym.
Z odpowiedzi, jakiej Dyczkowskiemu wójt Agnieszka Dąbrowska udzieliła 12 sierpnia, dowiadujemy się, że w tej chwili gmina nie ma zawartej umowy z żadną kancelarią czy też innym podmiotem prawnym. Usługi prawne świadczy natomiast na rzecz urzędu dwóch radców – Piotr Mroczkowski (z którym współpraca na aktualnych zasadach obowiązuje od 1 stycznia 2024 do 1 lutego 2025 roku) oraz Anna Bukowska (umowa z nią została podpisana 15 maja 2024 roku i obowiązuje przez rok).
Dlaczego, zdaniem wójt Dąbrowskiej, należało zwiększyć prawną obsadę urzędu?
- „Główną i nadrzędną przesłanką uzasadniającą zatrudnienie drugiego radcy prawnego w Urzędzie Gminy Sawin była i jest aktualnie duża liczba spraw o charakterze skomplikowanym, różnorodnym oraz o zawiłym stanie prawnym. Zatem, kierując się dbałością o rzetelność i poprawność załatwianych spraw; także tych związanych z licznymi zagadnieniami inwestycyjnymi oraz świadczenie doradztwa prawnego dla jednostek organizacyjnych, zapadła decyzja w przedmiocie zawarcia drugiej umowy, mającej charakter uzupełniający i wspomagający dotychczasową obsługę prawną. Nie pozostaje również bez znaczenia w tej sprawie fakt, iż jedna z umów została zawarta w okresie wcześniejszym i mając na względzie trwałość umowy oraz zaangażowanie w toczących i rozpoczętych sprawach, w tym dwóch spornych sądowych - zdecydowano o pozostawieniu umowy w trybie nierozwiązanym” (pis. oryg.) – zauważyła w swojej odpowiedzi włodarz gminy.
Dodaje też, że kiedy tylko będzie to możliwe, urząd utrzyma w mocy tylko jedną z obowiązujących umów, która zostanie zawarta najpewniej nie z pojedynczym radcą, a kancelarią, która będzie się specjalizowała w wielu różnych dziedzinach.
W piśmie zaznaczono także, że w sumie na czynności związane z obsługą prawną gmina wydaje co miesiąc 8300 zł.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze