Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama

Chełm. Miasto walczy z podtopieniami? W jaki sposób?

Problem podtopień w Chełmie, nasilony przez obfite opady deszczu, nie został zignorowany przez władze miasta. W odpowiedzi na interpelację radnego Wojciecha Wójcika, wiceprezydent Radosław Wnuk przedstawił obszerną informację o działaniach dokonanych, jak i planowanych.
Chełm. Miasto walczy z podtopieniami? W jaki sposób?

Radny miejski Wojciech Wójcik dwa tygodnie temu zwrócił się z interpelacją do prezydenta Chełma, alarmując o powracającym problemie podtopień w mieście. Jak podkreślił, intensywne opady deszczu w ostatnim czasie odsłoniły liczne uchybienia w miejskiej infrastrukturze, zwłaszcza w kanalizacji deszczowej. Zalane ulice, podwórka i piwnice to coraz częstsza rzeczywistość, utrudniająca życie mieszkańcom.

Radny chciał m.in. żeby przygotowano mapę poglądową wyszczególniającą najbardziej narażone na podtapianie miejsca oraz te, gdzie nie ma kanalizacji deszczowej. Radny chce też poznać budżet eksploatacyjny na utrzymanie kanalizacji deszczowej na terenie miasta w ujęciu porównawczym w latach 2021-2024 oraz wykaz prac wykonanych w 2024 roku w ramach budżetu eksploatacyjnego przeznaczonego na utrzymanie kanalizacji deszczowej. Jest też zainteresowany planowanymi inwestycjami, uwzględniającymi wykonanie kanalizacji deszczowej.

Mapa przedstawia pojedyncze ulice, jak i całe obszary bez kanalizacji deszczowej.

Wiceprezydent  Radosław Wnuk przedstawił radnemu mapy oraz koszty utrzymania kanalizacji deszczowej w poszczególnych latach. Okazuje się, że miasto nie bagatelizuje problemu, co widać choćby w środkach, jakie corocznie są przeznaczane na jej utrzymanie. Umowa na bieżący rok opiewa na ponad 749,5 tys. złotych. Dla porównania w 2021 roku było to niespełna 200 tys. zł. 

Co zostało wykonane?

Do końca lipca wykonano szereg prac, które z resztą kosztowały już ponad 490 tys. zł. Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej dokonali czyszczenia części sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Wojsławickiej, ponadto wyremontowano wpusty deszczowe na ul. Połanieckiej 11,  ul. 1 Pułku Szwoleżerów 14 , Alei Przyjaźni (przy Straży Pożarnej i przy rondzie w kierunku ul. Okszowskiej), na skrzyżowaniu ul. Wolności i ul. Połanieckiej oraz na ul. Różanej 1B, ul. Storczykowej 16, ul. Kolejowej 53, ul. Obłońskiej 45a i ul. Lubelskiej (przy Hotelu Kamena). Wyremontowana też została studnia kanalizacyjna na al. Armii Krajowej (przy skrzyżowaniu z ul. Ogrodową). 

Wykonano też m.in. regulację części wpustów deszczowych na ul. Połanieckiej, ul. Szymanowskiego, ul. Kochanowskiego, ul. Ogrodowej, ul. Czarnieckiego, ul. Litewskiej, Starościńskiej, ul. 15 Sierpnia, ul. Wygon, ul. Ceramicznej, ul. Szpitalnej, ul. Lubelskiej, ul, Połanieckiej, ul. Wolności, ul. Wojsławickiej, ul. Powstańców Warszawy oraz na rogu ul. Narutowicza i ul. Mickiewicza. Wyczyszczono wpusty i przykanaliki oraz separatory. Odmulenie i oczyszczenie przeszedł też wylot kanału deszczowego przy ul. Bieławin oraz wylot do Uherki przy ul. Ogrodowej. Pracownicy MPGK wykonali też konserwację, oczyszczenie i odmulenie cieku wodnego oraz przepustu przy ul. Malowane, a także koszenie i oczyszczenie odstojnika przy ul. Wygon. 

Odstojnik przy ul. Wygon czyszczony był w połowie czerwca. 

Wiceprezydent dodał, że planowane są także inwestycje w ramach infrastruktury drogowej, uwzględniające wykonanie kanalizacji deszczowej. Obejmują one ulice: Szpitalną, Lubelska, Ceramiczną, Ogrodową, Metalową, Fabryczną, Przemysłową, Hrubieszowską oraz aleje: Armii Krajowej i Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

Będą stacje meto?

Wójcik chciałby też, aby na terenie miasta powstały stacje pogodowe monitorujące i badające sumę opadów oraz ich rodzaj. Wyniki takich pomiarów mogłyby być wykorzystywane podczas wykonywania dokumentacji projektowych infrastruktury drogowej. 

Wnuk jednak odpowiedział, że miasto monitoruje sumę opadów za pomocą bezprzewodowej stacji pogodowej, zlokalizowanej przy ul. Wołyńskiej 57C. Urządzenie to wykorzystywane jest w celu dokonywania regularnych pomiarów parametrów zewnętrznych (m.in. miesięcznej, kwartalnej lub rocznej sumy opadów).

"Utworzenie na terenie miasta Chełm kilku punktów pomiarowych na potrzeby wykonywania dokumentacji projektowych infrastruktury drogowej stanowi inwestycję wymagającą znacznych nakładów finansowych. W przypadku możliwości zabezpieczenia odpowiednich środków w budżecie Miasta Chełm zadanie będzie mogło zostać zrealizowane" - dodał wiceprezydent. 

Radny widzi też nadzieję w nawiązaniu kontaktu z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie w celu koordynacji działań związanych z rewitalizacją rzeki Uherki. Okazało się, że pismo dotyczące przedstawienia wielkości budżetu przeznaczonego na rewitalizację Uherki, w tym także na odmulanie dna i koszenie skarp, a także wskazanie zakresu prac zostało przesłane przez Urząd Miasta Chełm do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Podczas ulew, ogródki działkowe są zalewane, przez co działkowcy tracą uprawy

Wójcik zaznaczył też, że w ramach długofalowej strategii mogłoby znaleźć się opracowanie kompleksowego planu modernizacji i rozbudowy systemu kanalizacji deszczowej oraz systemów retencjonowania wód opadowych.

"Wykonanie dokumentacji mającej na celu określenie zakresu modernizacji i budowy sieci kanalizacji deszczowej oraz systemów retencjonowania wód opadowych na terenie miasta Chełm wymaga dużych nakładów finansowych. Miasto rozważy zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych na wykonanie takiej dokumentacji w budżecie Miasta Chełm w latach następnych" - czytamy w odpowiedzi Wnuka. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama