Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Włodawa. Opłata miejscowa potrzebna czy nie? Niektórzy mają wątpliwości

Zasadność jej pobierania radni przedyskutowali w czasie minionych obrad sesji. Osoby, które prowadzą w Okunince i Orchówku różnego rodzaju działalności gospodarcze związane z turystyką, zauważają, że o przeznaczenie tych środków pytają najczęściej sami przebywający w pobliżu Jeziora Białego letnicy. Co na ten temat sądzą władze gminy?
Gm. Włodawa. Opłata miejscowa potrzebna czy nie? Niektórzy mają wątpliwości
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Freepik

Zagadnienie opłaty miejscowej poruszył jako pierwszy radny Marcin Zieliński. Ponieważ sam, jak zauważył, zaangażowany jest w organizację bazy dla turystów, to z głosami powątpiewania ma do czynienia na co dzień.

- Niektórzy turyści pytają mnie o to, na jakie cele właściwie ta opłat jest przeznaczana. Po co ją zbieram? Przyznam, że brakuje mi argumentów, dlatego wnioskuję o to, aby połowa środków zebrana w ramach tej opłaty była przeznaczana na konkretną miejscowość, na jej bieżące potrzeby inwestycyjne – postulował radny Zieliński.

Przewodniczący rady gminy Dariusz Makarewicz stwierdził, że opłata została uchwalona i stanowi element prawa miejscowego. A skoro tak właśnie jest, należy ją po prostu pobierać – nie doszukując się przy tym dodatkowych uzasadnień.

- Przy okazji tych rozważań rodzi się też pewna refleksja. Otóż wszędzie tam, gdzie wypoczywamy w Polsce, to prawo miejscowe funkcjonuje i mam wrażenie, że turyści nie kwestionują go. Po prostu płacą. Tak samo powinno być w przypadku naszej gminy. Nie możemy być jakimś odosobnionym przypadkiem. Jeśli to prawo, na podstawie przyjętej uchwały, funkcjonuje, to należy go po prostu przestrzegać. Konkretnie dotyczy to osób, które prowadzą działalności związane z wynajmem, noclegami i tym podobne – zauważył przewodniczący Makarewicz.

Szczegółowych informacji na temat tego, w jaki sposób powinno się postrzegać opłatę miejscową, udzieliła również skarbnik gminy Katarzyna Błyskosz.

- Istotnie, ta opłata została ustalona uchwałą rady gminy i dotyczy pobytu powyżej jednej doby. Opłata dotyczy terenów Okuninki i Orchówka. Związana jest ze szczególnymi walorami krajobrazowymi, na które wskazał niegdyś wojewoda lubelski. Kompetencję w zakresie ustalenia jej wysokości ma natomiast rada gminy. Dochody z tego tytułu realizujemy co roku, ale jednocześnie nie są to środki „znaczone”, przewidziane na konkretne obszary funkcjonowania gminy – wyjaśniła radnym skarbnik.

Tak więc okazało się, że środki z tytułu opłaty miejscowej nie są przeznaczane na konkretne miejscowości, a spływają po prostu do budżetu i następnie zostają w odpowiedni sposób zagospodarowane.

- Jeśli idzie o stronę wydatkową, to oczywiście, te środki są później przeznaczane na różnego rodzaju zadania w różnych miejscowościach – nie tylko w Orchówku czy Okunince – doprecyzowała Błyskosz.

Radny Dariusz Bójko zasugerował z kolei, że być może dobrą odpowiedzią na wątpliwości mieszkańców i turystów byłoby wydawanie biuletynu informacyjnego. Jego zdaniem w ogólnodostępnej ulotce można byłoby opisać konkretne inwestycje, jakie udało się zrealizować na terenie konkretnych miejscowości.

- I nie chodzi tutaj o te konkretne środki, bo nie da się dokładnie kontrolować ich przepływu. Warto jednak chyba pokazać wypoczywającym turystom, co udało nam się zrobić – zasugerował radny.

Przewodniczący Dariusz Makarewicz przypomniał raz jeszcze, że opłata stanowi część ogólnych dochodów budżetu i przestrzegł, aby nie postrzegać poszczególnych miejscowości gminy tylko i wyłącznie przez pryzmat zrealizowanych w nich inwestycji.

- Talie licytowanie się, porównywanie na inwestycje, do niczego dobrego nie prowadzi. Samorząd funkcjonuje od 1990 roku i naprawdę w każdej z miejscowości doszło do takich czy innych, większych czy mniejszych, zmian. Dzisiaj wydaje się to oczywiste, ale przypomnę tylko, że lata temu byliśmy pierwsi w obszarze inwestycji w wodociągi czy kanalizację. Obecna kadencja dopiero się rozpoczęła, więc warto chyba uzbroić się w odrobinę cierpliwości – zakończył wątek opłat przewodniczący.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JózekTreść komentarza: Nareszcie to skończyli. To była najgorzej zabezpieczona robota jaką widziałem. Standardowe ustawianie ciężarówek na zakręcie l, gdzie nie ma możliwości zobaczyć czy coś jedzie, cięcie kostki na środku szosy gdzie wszystko leci na auta itp. dramatData dodania komentarza: 20.09.2024, 18:18Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Bezpieczniej na drodze powiatowejAutor komentarza: Pf72Treść komentarza: Remont ulic i chodników z budżetu obywateli , ludzie gdzie my żyjemy ? Kto rządzi naszym miastem? Nie normalna sytuacja.!!!Data dodania komentarza: 20.09.2024, 15:40Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: "progi zwalniające na ul. J. Kochanowskiego w Chełmie (45 tys. zł)." Ze złota są te progi czy z czego oni je robia?Data dodania komentarza: 20.09.2024, 13:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: Może i to jest jakaś nowa nadzieja dla Polski, przynajmniej warto posłuchać co ma do zaproponowania dla sceptyków takich jak ja.Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:57Źródło komentarza: Sławomir Mentzen w Chełmie. Spotkanie z pierwszym kandydatem na prezydenta RPAutor komentarza: OLEKTreść komentarza: Kiedy będzie działać monitoring na chełmskich ulicach ?? Dla poprawy bezpieczeństwa ??Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!
Reklama
Reklama
Reklama