W ten sposób można zarejestrować dziecko od 2018 roku. Żeby to zrobić, wystarczą albo Profil Zaufany, albo e-dowód – dokumenty, które potwierdzą naszą tożsamość.
Usługa cieszy się rosnącą popularnością. Dotychczas – jak podał Portal Samorządowy – przez internet zgłoszono blisko 700 tysięcy narodzin.
Jak zgłosić narodziny dziecka przez internet?
Najpierw lekarz lub położna wystawiają kartę urodzenia dziecka. Od tego momentu rodzice lub opiekunowie maja 21 dni na zgłoszenie narodzin.
Wtedy karta urodzenia dziecka trafi do urzędu stanu cywilnego. To kończy proces rejestracji.
Po zgłoszeniu narodzin kierownik USC sporządza akt urodzenia i ustala z rodzicem, jak go odbierze. Można to zrobić przez internet, pocztą lub osobiście.
Musi być zgodnie z przepisami, bo inaczej…
Rodzice, zgłaszając online narodziny dziecka, mogą od razu – przypomina Portal Samorządowy – wybrać mu imię lub imiona. Zgodnie z przepisami nie więcej niż dwa.
Nie mogą one ośmieszać, być nieprzyzwoite ani zdrobniałe. Jeśli są, a więc nie spełniają wymagań przewidzianych prawem, to kierownik USC ma prawo odmówić rejestracji imienia.
Ale uwaga – w takiej sytuacji imię dziecka zostanie wybrane z urzędu. Od tej decyzji rodzice będą mogli się odwołać w ciągu 14 dni.
Jakie imiona „rządzą” w tym roku?
Gdzie rodzice szukają inspiracji, wybierając dzieciom imiona? Według Ministerstwo Cyfryzacji, które opracowuje rankingi najczęściej nadawanych dzieciom imion – takich źródeł jest kilka, m.in. tradycja rodzinna czy ulubieni bohaterowie filmów i lektur.
Jakie zatem imiona Polacy najczęściej nadawali swoim dzieciom w pierwszej połowie 2024 roku?
Wśród dziewczynek „rządziła” Maja. Kolejne miejsca na tym podium zajęły: Zofia i Zuzanna.
Ale coraz popularniejsze wśród dziewczynek staje się imię Iga. W ocenie ministerstwa jest to związane z sukcesami naszej tenisistki Igi Świątek.
Wśród chłopców na pierwszym miejscu uplasował się Nikodem. Tuż za nim znaleźli się Jan i Aleksander.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze