Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Gm. Izbica. Odsłonięto tablicę ku pamięci pomordowanych

Z okazji 80. rocznicy Akcji Reinhardt w Izbicy odsłonięto tablicę upamiętniającą społeczność żydowską Izbicy, obywateli polskich zamordowanych przez niemieckiego okupanta.
Gm. Izbica. Odsłonięto tablicę ku pamięci pomordowanych

Źródło: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 9 września. Jak wyjaśnia burmistrz Izbicy, takie tablice mają znaleźć się we wszystkich gminach, gdzie miała miejsce akacja Reinhardt. Wybór miejsca zawieszenia tej  tablicy także nie był przypadkowy.

- Powiesiliśmy ją na starym przedwojennym budynku urzędu gminy. To piękne miejsce. Zdecydowałem, że odsłonięcie tablicy powinno być uroczyste. Udział w wydarzeniu wzięło wiele osób, także młodzież, z czego bardzo się cieszę - powiedział nam burmistrz gminy i miasta Izbica Jerzy Lewczuk.

Starosta Janusz Szpak podczas uroczystości w swoim przemówieniu podkreślił szczególny wpływ Jana Karskiego, emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego na uchodźstwie, który przyczynił się do rozpowszechnienia wiedzy o holocauście.

- Biskup wygłosił przepiękne wystąpienie. Padło wiele słów ku pokrzepieniu serc. Poczty sztandarowe, społeczność - wiele osób było zainteresowanych tym wydarzeniem - mówi burmistrz Lewczuk.

Po przemówieniach okolicznościowych uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem Jana Karskiego.

W uroczystościach odsłonięcia tablicy udział wzięli m.in.: ks. Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej, rabin Symcha Keller, starosta krasnostawski Janusz Szpak, a także burmistrz miasta i gminy Izbica Jerzy Lewczuk. Obecny był także Marcin Szewczak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Rafał Farion, dyrektor Delegatury w Zamościu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, prof. Sabina Bober, która jest kierownikiem oddziału upamiętniania miejsc martyrologii w UMWL oraz Piotr Pula z Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego UM. 

Akcja „Reinhardt” była kryptonimem niemieckiego planu, mającego na celu wymordowanie ok. dwóch milionów Żydów mieszkających w okupowanej przez Niemcy Polsce. W latach 1942-1943 w ramach operacji Reinhard nazistowskie Niemcy zamieniły Bełżec, Sobibór i Treblinkę w fabryki śmierci. Wymordowano setki tysięcy niewinnych ludzi.

Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama