Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Chełm. Radny domaga się obniżki cen ciepła, ale czy słusznie?

Radny Sebastian Bielecki zwrócił uwagę na zysk osiągnięty przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie za 2023 rok i zapytał, dlaczego mieszkańcy wciąż płacą wysokie ceny za ciepło.
Chełm. Radny domaga się obniżki cen ciepła, ale czy słusznie?

Jak wynika ze sprawozdania finansowego za 2023 rok, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zakończyło miniony rok z zyskiem netto w wysokości niemal 3 mln 626 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że głównym źródłem dochodu spółki są opłaty mieszkańców za ciepło, radny miejski Sebastian Bielecki (KO) postuluje obniżkę taryf.

"MPEC jest miejską spółką, której głównym zadaniem jest zaopatrywanie miasta w ciepło, a jego dochód powstaje w efekcie opłat ponoszonych przez mieszkańców Chełma, które stanowią znaczące obciążenie dla budżetów domowych oraz przedsiębiorców podłączonych do miejskiej sieci. W związku z tym, biorąc pod uwagę wykazany przez MPEC zysk, wnioskuję, aby Pan Prezydent, w ramach sprawowanego nad spółką nadzoru właścicielskiego, podjął działania doprowadzające do złożenia w URE wniosku o zmniejszenie taryfy dla ciepła" - czytamy w interpelacji złożonej przez Bieleckiego do prezydenta miasta.

Odpowiedź prezydenta

Wiceprezydent Radosław Wnuk wyjaśnił, że pomimo zysku w 2023 roku, w poprzednich latach spółka odnotowywała straty na poziomie kilku, a nawet kilkunastu milionów złotych. Zysk w 2023 roku był możliwy dzięki otrzymaniu darmowych uprawnień do emisji CO2. Jednakże podstawowa działalność spółki, czyli sprzedaż ciepła przyniosła stratę.

"Rok 2023 Spółka zamknęła działalność wynikiem dodatnim (3 626 tys. zł) jednak na podstawowym etapie budowania wyników finansowych, czyli działalności z tytułu świadczonych usług, wynik ten zamknął się stratą na poziomie 744 tys. zł. Uzyskanie w roku 2023 darmowych uprawnień do emisji CO2 (w ilości 11.691 jednostek o wartości 5 232 tys. zł) ukształtowało przychody z pozostałej działalności operacyjnej, kształtując w konsekwencji dodatni wynik finansowy za 2023 r. Wyraźnie należy podkreślić, że w roku 2023 obowiązywały wyższe ceny i stawki opłat z poprzedniej Taryfy dla ciepła, aktualnie (od 13.03.2024 roku) stosowane są zdecydowanie niższe (średnio o ponad 23%), a więc taryfa była obniżona" - odpowiada radnemu wiceprezydent Wnuk.

Dlaczego ceny ciepła są wysokie?

Wysokie ceny ciepła wynikają z kilku czynników. Po pierwsze, głównym paliwem wykorzystywanym przez MPEC jest miał węglowy, którego cena jest wysoka i podlega dużym wahaniom. Po drugie, spółka musi kupować uprawnienia do emisji CO2, co zwiększa koszty produkcji ciepła. Spółka musi też inwestować w modernizację sieci ciepłowniczej i nowe źródła ciepła, a to niemały wydatek, który wpływa na wysokość taryf. 

Co robi MPEC, aby obniżyć koszty ciepła?

Dodatnie wyniki finansowe stwarzają możliwość pozyskiwania środków na inwestycje, choć przed MPEC stoi też konieczność pokrycia we własnym zakresie wcześniejszych strat. Wiceprezydent podkreślił jednak, że spółka podejmuje szereg działań mających na celu obniżenie kosztów produkcji ciepła i dywersyfikację źródeł energii. Uruchomiono źródło mobilne gazowo-olejowe, powstała instalacja fotowoltaiczna, rozpoczęto proces budowy kotła na biomasę, a także podjęto działania zmierzające do oceny możliwości sfinansowania i budowy jednostki kogeneracyjnej pracującej na bazie paliwa gazowego. Warto też zaznaczyć, że od 3 lat trwa proces negocjacyjny w zakresie włączenia do systemu ciepłowniczego zewnętrznego źródła, jednak rozmowy te nie zostały jeszcze zakończone. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama