Publikacja ta, będąca VIII tomem serii Monumenta Poloniae Culinaria, wydanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, to prawdziwa skarbnica wiedzy o staropolskiej kuchni. Zawiera unikalne przepisy i porady kulinarne spisane dla Rozalii z Zahorowskich Pociejowej, właścicielki majątków na Wołyniu i w obecnych granicach Polski.
Dzięki tej książce uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję przenieść się w czasie i poznać smaki dawnych lat. W trakcie spotkania zostaną odkryte zapomniane receptury oraz tajniki przygotowywania potraw i ciast. Goście dowiedzą się, jak wyglądało życie w dawnej szlacheckiej kuchni.
– Wydarzenie ma na celu przybliżenie społeczności regionalnej rękopiśmiennych przepisów, które tworzą obraz dawnej sztuki kulinarnej i kultury stołu, wskazują na praktyczny charakter zbioru czerpiącego z mądrości pokoleń. Zredagowany w 1757 r. tekst zawiera m.in. kopię zaginionego Kuchmistrzostwa z ok. 1540r., receptury kuchmistrzowej koronnej z 1633 r. oraz przepisy sąsiadów, przyjaciół i lekarzy pań Zahorowskich. Opisom leczniczych właściwości jedzenia i wyrobu domowych medykamentów towarzyszą różnego typu porady gospodarskie dotyczące dobrostanu zwierząt, ogrodnictwa, sadownictwa i pszczelarstwa - mówi Dorota Redde-Sawczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie
Prof. Dumanowski podczas spotkania, przybliży nie tylko treść książki, ale także kontekst historyczny, w jakim powstała. Będzie można dowiedzieć się, jakie produkty były dostępne w tamtych czasach, jakie potrawy były najbardziej popularne i jakie znaczenie miała kuchnia w życiu codziennym.
Nie zabraknie również ciekawostek dotyczących życia i zwyczajów szlachty. Oprócz przepisów kulinarnych, "Zbiór dla kuchmistrza tak
potraw jako ciast robienia wpisany do roku 1757 dnia 24 lipca" zawiera bowiem także porady dotyczące gospodarki, ogrodnictwa, a nawet lecznictwa.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze