W niedzielę (15 wrześni) prezydent Jakub Banaszek zaapelował o pomoc dla powodzian, organizując zbiórkę darów na parkingu urzędu miasta. Reakcja mieszkańców przerosła najśmielsze oczekiwania. Chełmianie wsparli potrzebujących ogromną ilością darów, co zmotywowało miasto do podjęcia dalszych działań.
Poniżej galeria zdjęć:
Już we wtorek (17 września) pierwszy tir z darami z Chełma dotarł do Wałbrzycha, a prezydent Jakub Banaszek w swoich mediach społecznościowych podziękował mieszkańcom za ogromne serca i zaangażowanie w pomoc powodzianom.
"Pomoc dla Powodzian z Chełma jest już na Dolnym Śląsku. Nad ranem do Hubu Pomocowego w Wałbrzychu dotarły dary od mieszkańców Chełma. Zostały wypakowane, a następnie są kierowane bezpośrednio do mieszkańców zalanych miast i miasteczek. Jeszcze raz wszystkim dziękuję" - napisał prezydent w swoich mediach społecznościowych.
Jakub Banaszek zdecydował też o uruchomieniu Chełmskiego Centrum Pomocy, czyli hubu logistycznego, do którego dostarczane są dary dla powodzian z całego regionu.
- Zależy nam przede wszystkim na sprawnej koordynacji pomocy dla miast, miasteczek i wsi, które walczą z żywiołem. Wspólnie możemy więcej, dlatego zdecydowaliśmy o utworzeniu punktu, w którym zbierana będzie pomoc dostarczana z całego regionu – mówił włodarz Chełma.
Hub logistyczny, z którego realizowane są transporty do obszarów objętych skutkami powodzi, został utworzony w budynku przy ul. Piotra Skargi 9B (parking MPEC, niedaleko targowiska przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego). Zbiórkę koordynuje wiceprezydent Radosław Wnuk i radna miejska Katarzyna Janicka.
- W tym samym obiekcie, niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie, mieścił się punkt zbiórki pomocy dla uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Jest to więc miejsce sprawdzone oraz znajdujące się w dobrej lokalizacji. Punkt rozpoczął swoją działalność 17 września i będzie działał do odwołania. Transporty są przyjmowane od godziny 8.00 do 18.00 - przekazał nam Damian Zieliński, rzecznik chełmskiego magistratu.
Do pomocy powodzianom przyłączyła się także Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie.
Rektor PANS w Chełmie, prof. ucz. dr Beata Fałda zdecydowała o uruchomieniu zbiórki wśród pracowników chełmskiej akademii oraz udostępnieniu uczelnianego busa i organizacji wyjazdu z zebranymi rzeczami dla poszkodowanych.
- Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi przyjaciółmi z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. To oni raportują nam, jakie rzeczy są najbardziej potrzebne na ten moment. Dlatego dostarczyliśmy im środki czystości, m.in. twarde miotły, szczotki do szorowania, środki czystości, artykuły higieny osobistej, ręczniki papierowe, mokre chusteczki, gumy do ściągania błota, rękawice, wiadra, szczotki, gumowce... To jest w tym momencie bardzo, bardzo ważne, bo trzeba sukcesywnie usuwać konsekwencje tego, co się wydarzyło w miejscach, do których woda dotarła - powiedział nam Kamil Bańka z PANS w Chełmie.
Chełmski i zamojski WOPR także włączył się w akcję pomocy powodzianom. Nasi ratownicy wodni przebywają we Wrocławiu, skąd delegowani się w miejsca, w których ich pomoc jest nieoceniona.
- Ratowników WOPR z całej Polski zjechało tutaj ponad 170, do tego 50 mobilnych jednostek ratowniczych. Przyjechaliśmy ratować Wrocław i wspomóc naszych kolegów z Wrocławia i całego Dolnego Śląska - powiedział nam prezes chełmskiego WOPR, Andrzej Klaudel.
Również nasza redakcja razem z Radiem Bon Ton dołączyła do akcji pomocy. Razem z Fundacją Ogólnopolskie Porozumienie Ochotniczych Straży Pożarnych Stowarzyszenie WeRwA i Automobilklub Chełmski organizują zbiórkę rzeczy, które przez Fundację zostaną przekazane potrzebującym oraz wszystkim służbom pracującym na terenach dotkniętych powodzią. Dary można przynosić również do naszej redakcji, przy ul. Lubelskiej 31.
Najpilniejsze potrzeby to: woda w butelkach, chleb z dłuższym okresem ważności, suchy prowiant: konserwy, batony, mleko w proszku i słoiczki dla dzieci, artykuły higieny osobistej, mokre chusteczki, ręczniki papierowe, ręczniki, karma dla zwierząt, środki czystości (detergenty, płyny do dezynfekcji, rękawice ochronne itp.), powerbanki - najlepiej naładowane, baterie, latarki, małe agregatory/motopompy, wiadra, szczotki, mopy, łopaty. |
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze