Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Gm. Rejowiec Fabryczny. Jest co robić w Kaniem-Stacji. Radna wyliczyła problemy

Szereg zagadnień do rozwiązania przedstawiła w swojej ostatniej interpelacji jedna z radnych Rady Gminy Rejowiec Fanryczny. Wśród nich są sprawy, których rozwiązaniem zajmie się, zgodnie z deklaracją wójta Zdzisława Krupy, sama gmina, ale i takie, za rozwiązanie których odpowiedzialne są zewnętrzne podmioty, a nawet sami mieszkańcy.
Gm. Rejowiec Fabryczny. Jest co robić w Kaniem-Stacji. Radna wyliczyła problemy

Źródło: Freepik

Zdaniem mieszkańców warto pochylić się między innymi nad stanem położonego w Kaniem - Stacji, w ciągu ul. Dworcowej, chodnika. Ich zdaniem trakt dla pieszych nie spełnia już podstawowych standardów bezpieczeństwa. Nawierzchnia z kostki jest pełna ubytków. Dodatkowo użytkownicy martwią się tym, że na chodniku występuje obecnie znaczny, niebezpieczny spadek w kierunku stromego pobocza. Ale prośba o naprawę pobocza to nie jedyny postulat, jaki pojawił się w interpelacji.

- Mieszkańcy pytali również o to, czy gmina nie mogłaby ustawić w Kaniem-Stacji dużego pojemnika na szklane odpady. Jak wiemy, lokalny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jeszcze nie funkcjonuje, a w gospodarstwach pojawia się jednak sporo tego szkła – zauważyła radna.

Jej zdaniem dosyć poważny problem stanowi również podejście prywatnych inwestorów, którzy w Kaniem-Stacji wykupili działki i chcą tam zbudować swoje wymarzone domy.

- W okresie letnim, kiedy trawy rozrastają się w szybkim tempie, da się zauważyć, że właściciele działek nie dbają o ich otoczenie. Być może są jakieś metody, które pozwoliłyby nieco zdyscyplinować tych inwestorów. To nie sąsiedzi powinni obkaszać dookoła te działki. To generuje dodatkowe, niepotrzebne koszty – zauważono w czasie dyskusji.

Z działkami budowlanymi związany jest też inny problem. Istotną przeszkodę stanowią często linie średniego i niskiego napięcia, które nie pozwalają niekiedy na zrealizowanie niektórych projektów. Mieszkańcy chcieliby, aby linie napowietrzne zastąpiono nowoczesnymi przyłączami, które zainstalowane są w gruncie.

Na wszystkie zgłoszone przez radną wątpliwości wójt Zdzisław Krupa postanowił odpowiedzieć w czasie sesji.

- Jeśli chodzi o chodnik, to zdecydowanie wymaga on naszej interwencji. Nie wiem jednak, czy naprawy dokona nasza ekipa z urzędu, czy też będziemy musieli zlecić tę pracę zewnętrznemu wykonawcy. Postaramy się jednak naprawić te uszkodzenia jeszcze przed zimą – zapewnił w swojej odpowiedzi włodarz gminy.

Wójt Krupa zauważył jednocześnie, że gmina nie będzie w stanie spełnić oczekiwania związanego z pojemnikiem na szkło. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że trudno jest ostatecznie kontrolować, jakiego rodzaju odpady znajdą się w kontenerze. Nie jest bowiem oczywiste, że mieszkańcy zastosują się do obowiązujących zasad i do pojemnika na szkło wrzucać będą wyłącznie słoiki, butelki i innego rodzaju szklane opakowania.

- Poza tym można przewidywać, że jeżeli taki pojemnik pojawi się w jednym miejscu, to za chwilę na swoim terenie będą chcieli mieć podobny inni mieszkańcy. Kiedyś już ustawialiśmy takie pojemniki w każdej z miejscowości i to rozwiązanie nie sprawdziło się. Właśnie dlatego, że w pojemniku pojawiały się praktycznie wszystkie rodzaje odpadów – zauważył wójt Krupa.

Zdaniem wójta gmina monitoruje też stale stan utrzymania prywatnych działek. Stara się też dyscyplinować poszczególnych właścicieli przy pomocy odpowiednich pism.

- Pisma, monity, wysyłamy również do właścicieli zaniedbanych nieruchomości w innych miejscowościach. Jako urząd nie mamy możliwości nakładania kar finansowych. Możemy jednak wzywać do poprawy stanu rzeczy i to czynimy – zapewnił wójt gminy Rejowiec Fabryczny.

Czy uda się wykonać nowoczesną sieć średniego napięcia. Szanse podobno są...

- Rozmawialiśmy na ten temat z oddziałem w Zamościu i zapewnił nas, że sieć powstanie, ponieważ PGE otrzymało zewnętrzne środki z Krajowego Planu Odbudowy. Nasze starania poprzemy też tą bieżąca interpelacją, która będzie stanowiła takie dodatkowe potwierdzenie, że mieszkańcy są zainteresowani tymi rozwiązaniami – wyjaśnił, odpowiadając na ostatni z problemów, wójt.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: XYZTreść komentarza: Znając życie nic takiego nie powstanie. Już poza obwodnica S17 czy A2 do Białej i Zamościa będą szybciej niż S12 do Chełma która będzie miała 6km dziurę do 2033 roku. Już miało być kasowane CPK w Zamościu i przenoszone do Chełma a ostatnio minister ogłosił że jednak kolej dużych prędkości będzie tam robiona a w Chełmie lifting starych torów. Już miała być obwodnica południowa i kasy nie ma. Tak samo są problemy z biurowcem, a w Zamościu idzie sprawnie i budynek pnie się do góryData dodania komentarza: 8.11.2024, 19:44Źródło komentarza: Intermodalny Suchy Port Chełm – jest szansa na nowe miejsca pracy i rozwój regionuAutor komentarza: orłyTreść komentarza: Pojechali uczyć Francuzów? Tylko czego???Data dodania komentarza: 8.11.2024, 13:12Źródło komentarza: Region. Polsko-francuskie spotkanie w Orleanie. Są tam też nasi przedstawicieleAutor komentarza: traktorzystaTreść komentarza: na wsi też nie znająData dodania komentarza: 8.11.2024, 13:07Źródło komentarza: Światowa premiera w Warszawie, a serce w KrasnymstawieAutor komentarza: żenadaTreść komentarza: Ale wydarzenie, ale wydarzenie. W Krasnymstawie nie ma porządnego publicznego kibla, ale jest film!Data dodania komentarza: 8.11.2024, 13:06Źródło komentarza: Światowa premiera w Warszawie, a serce w KrasnymstawieAutor komentarza: andyTreść komentarza: bzdury - jakie to osiedle chcesz podłączać do sieci ???Data dodania komentarza: 8.11.2024, 10:38Źródło komentarza: Chełm. Nie ma zgody miasta na budowę spalarni odpadów medycznych przy ul. Towarowej
Reklama
Reklama
Reklama