Kolejna edycja konkursu to nie tylko okazja do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, ale także szansa na zanurzenie się w bogatej tradycji polskiej piosenki. Uczestnicy będą mieli możliwość wykonania utworów z repertuaru „Mazowsza”, które od lat zachwycają publiczność na całym świecie.
Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie:
– Przed nami kolejna edycja konkursu, który zespół „Mazowsze” organizuje w celu popularyzacji kultury polskiej. Finał odbywać się będzie w szczególnym roku jubileuszu 75. rocznicy obecności zespołu na scenach świata. Konkurs ma na celu nie tylko zapoznanie się z twórczością „Mazowsza”, ale także upowszechnienie idei śpiewania polskich piosenek, odkrycia ich potężnego zbioru i wprowadzenie ich na nowo do świadomości dzieci, młodzieży, a także przypomnienie seniorom, którzy stanowią pokaźną grupę wśród uczestników konkursu. To ważne wydarzenie w sferze kulturalnej, ale również okazja do pogłębienia wiedzy o Polsce i jej regionach. Poprzednie trzy edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Dotychczas w konkursie wzięło udział około 1500 osób.
W konkursie wezmą udział młodzi wokaliści. Jury, złożone z wybitnych osobistości ze świata muzyki, oceni występy uczestników i wyłoni laureatów. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody.
– Można powiedzieć, że pomysłodawcą Konkursu byli odbiorcy tego, co „Mazowsze” robi od ponad 75. lat – mówi Jacek Boniecki, dyrektor zespołu. – Zachowanie publiczności skłoniło nas do refleksji, że skoro widzowie tak dobrze znają ten repertuar, to dlaczego nie pójść dalej? Dlaczego nie zaprosić do wspólnego śpiewania w konkursie? Gdy zaczęliśmy się zastanawiać nad patronem tego konkursu, oczywistym wyborem stał się dla nas Stanisław Jopek, wieloletni solista zespołu, którego barwa głosu rozpoznawana była przez lata na całym świecie – kontynuuje Boniecki.
Oprócz przesłuchań konkursowych, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących, takich jak: warsztaty wokalne, spotkania z artystami oraz wycieczki po okolicy. Organizatorzy zadbają o to, aby każdy uczestnik poczuł się wyjątkowo.
Konkurs organizowany jest w cyklu dwuletnim, w czterech kategoriach wiekowych. Pierwszy etap obejmuje przesłuchania w ponad 40 miastach Polski, a także zagranicznych ośrodkach.
– Dotychczas otrzymaliśmy potwierdzenie z Francji, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Tunezji i Brazylii, a spodziewamy się także uczestników z Ukrainy, Turcji czy Kazachstanu – informują organizatorzy
Drugi etap planowany jest w ośmiu makroregionach. W jury trzeciego etapu, który odbędzie się w siedzibie PZLPiT „Mazowsze” w Karolinie/Otrębusach znajdą się osobistości ze świata kultury, artyści polskich scen, dziennikarze oraz przedstawiciele zespołu „Mazowsze”.
Każda edycja konkursu gromadzi około 500-600 uczestników, z których w trzecim etapie w Karolinie gość będzie ponad sto osób. Organizatorzy zapewniają im nie tylko pobyt (zakwaterowanie i wyżywienie) podczas przesłuchań, ale także organizują warsztaty wokalne, taneczne, rękodzielnicze, wycieczki do Warszawy oraz spotkania.
W organizację konkursu włącza się córka patrona – Anna Maria Jopek, która towarzyszyć będzie podczas przesłuchań i Gali Finałowej.
Oprócz nagród finansowych, które przyznawane są w czterech kategoriach wiekowych, zostaną rozdane nagrody specjalne fundowane przez różne instytucje, m. in. : MKiDN, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz inne lokalne samorządy, Telewizję Polską, Polskie Radio, czy Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Nagrodą, o której marzą uczestnicy konkursu to możliwość wystąpienia na scenie z zespołem „Mazowsze”. Laureaci konkursu prezentują swoje wykonania utworów „Mazowsza” podczas Gali Finałowej w kostiumach zespołu, z towarzyszeniem orkiestry, chóru i baletu.
Szczegółowe informacje dotyczące zapisów i regulaminu konkursu będą dostępne na stronie internetowej zespołu „Mazowsze” pod adresem: https://mazowsze.waw.pl/konkurs-wokalny. Zachęcamy do śledzenia strony, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami.
Termin zgłoszeń do I etapu w Chełmie odbędzie się 26 i 27 października o godz. 15.00 w Chełmskim Domu Kultury.
Szczegółowych informacji udziela koordynatorka regionalna konkursu Mariola Piędzia, mail: [email protected]; [email protected], tel. 606 711 927.
IV edycja odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 (ogólnopolska antena i wszystkie ośrodki regionalne).
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze