Cementownia w Chełmie, należąca do Grupy Cemex, stawia na przyszłość opartą na zrównoważonym rozwoju, wykorzystując odpady jako źródło energii. Stosowanie paliwa alternatywnego RDF to skuteczny sposób na zarządzanie odpadami, pozyskiwanie energii i zmniejszenie emisji CO2. Co bardzo istotne – Cementownia w Chełmie jest liderem w tej dziedzinie w Grupie Cemex na świecie.
Czym są paliwa alternatywne?
Paliwa alternatywne, stosowane od lat w cementowniach Cemex, to materiały zawierające zasób energii, które mogą zastąpić tradycyjne paliwa, takie jak węgiel. Odpady komunalne, które nie nadają się do recyklingu, są przekształcane w RDF – jedno z najbardziej zrównoważonych rozwiązań gospodarki odpadami. Zgodnie z prawem, odpady o wysokiej kaloryczności nie mogą być składowane, co czyni RDF idealnym rozwiązaniem dla tak ogromnego wyzwania. Produkcja cementu z wykorzystaniem paliwa alternatywnego jest idealnym sposobem na zagospodarowanie odpadów, które nie nadają się do recyklingu, ale także odpadów o wysokiej kaloryczności, których składowanie jest prawnie zabronione.
W Polsce co roku produkuje się około 14,5 miliona ton odpadów komunalnych, z czego 4,5 miliona ton to odpady resztkowe. Gdyby nie były one przekształcane w RDF, trafiłyby na składowiska, obciążając środowisko. Stosowanie paliw alternatywnych redukuje ilość odpadów na składowiskach i zmniejsza emisję szkodliwych substancji do atmosfery, ponieważ rozkład odpadów prowadzi do powstawania gazów cieplarnianych. W Cementowni Chełm aż 95% energii pochodzi z paliw alternatywnych, co przekłada się na znaczące zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa kopalne. W 2023 roku cementownia wykorzystała 215 000 ton RDF, a łącznie zagospodarowała ponad 250 000 ton paliw alternatywnych, co pozwoliło na ograniczenie zużycia węgla o prawie 160 000 ton i doprowadziło do znaczącego zredukowania emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych.
Bezpieczeństwo
Nowoczesne technologie stosowane w zakładzie w Chełmie umożliwiają efektywne spalanie RDF przy jednoczesnym monitorowaniu i oczyszczaniu gazów wylotowych. W cementowni Chełm wszystkie procesy są stale kontrolowane i optymalizowane. Systemy oczyszczania gazów wylotowych oraz całodobowy monitoring emisji gwarantują spełnienie surowych norm środowiskowych, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom i środowisku.
Na monitorowanie emisji pozwalają zamontowane na kominie i działające całodobowo analizatory. Kontrolę i analizę danych przeprowadzają na co dzień wewnętrzni oraz zewnętrzni specjaliści. Zastosowanie odpowiednich urządzeń i filtrów zapewnia spełnienie surowych norm środowiskowych. Kolejną zaletą zagospodarowania paliw alternatywnych w przemyśle cementowym jest brak stałych pozostałości spalania takich jak popioły i żużle, ponieważ zostają wbudowane w strukturę klinkieru.
Warto podkreślić, że nowoczesne cementownie, takie jak ta w Chełmie, emitują znacznie mniej zanieczyszczeń niż powstaje wskutek spalania węgla czy odpadów w domowych piecach. Paliwo RDF jest poddawane odzyskowi energetycznemu w temperaturze sięgającej 1450°C, co neutralizuje większość szkodliwych substancji.
Droga do zrównoważonej rozwoju
Wykorzystywanie paliw alternatywnych nie tylko redukuje zależność od paliw kopalnych, ale także obniża koszty gospodarki odpadami i wspiera lokalny rozwój gospodarczy. Edukacja społeczeństwa na temat korzyści płynących z tych rozwiązań jest kluczem do zrównoważonej przyszłości. Jak podkreśla dr Bożena Środa ze Stowarzyszenia Producentów Cementu:
– Wykorzystywanie paliw alternatywnych w przemyśle jako źródła energii stanowi obok recyklingu najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia środowiskowego i społecznego. W całkowitym bilansie emisji gazów cieplarnianych zastępowanie węgla paliwem z odpadów oznacza, że te odpady nie trafią na składowisko, stając się źródłem emisji takich gazów, lub nie zostaną spalone w innym miejscu, stanowiąc dodatkowe źródło emisji CO2.
Cementownia w Chełmie jest doskonałym przykładem tego, jak nowoczesne technologie i innowacyjne podejście do zarządzania odpadami mogą pomóc w zastępowaniu paliw kopalnych, minimalizowaniu skutków kryzysu energetycznego oraz w ochronie środowiska.
Napisz komentarz
Komentarze