Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Gm. Dorohusk. W sprawie biogazowni wszystko jasne. Inwestor musi się wykazać

Władze gminy opublikowały kolejne zawiadomienie dotyczące procesu administracyjnego, jaki toczy się w sprawie planów spółki POWER HUB. Okazało się, że inwestor, który zamierza wybudować w Kolemczycach rolniczą biogazownię, będzie musiał przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko i tym samym sporządzić tzw. raport środowiskowy. To oznacza, że rozstrzygnięcie sprawy musi zostać odłożone w czasie.
Gm. Dorohusk. W sprawie biogazowni wszystko jasne. Inwestor musi się wykazać
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Freepik / standret

W opublikowanym piśmie władze gminy stwierdziły, że dysponują już wszystkimi niezbędnymi uzgodnieniami od instytucji, które zwyczajowo zajmują stanowisko w podobnych sprawach. Dokumenty wpłynęły już od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Chełmie, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Wszystkie instytucje zgodnie stwierdziły, że ocenę należy przeprowadzić.

W raporcie inwestor musi uwzględnić szereg różnego rodzaju zagadnień. Musi się tam znaleźć zarówno opis dotyczący funkcjonowania całej linii technologicznej, jak i szczegółowy opis otoczenia przyrodniczego miejsca, na które zakład będzie oddziaływał.

Z Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia, którą spółka złożyła w urzędzie, wynika, że teren inwestycji zajmie około 4,88 ha. To głównie grunty orne, pastwiska i łąki. Wszystkie instalacje mają powstać na trzech działkach, a biogazownia ma osiągnąć moc 2 MW. Zabudowa mieszkaniowa oddalona jest od tego terenu o niecałe 700 m. Z dostępnej dokumentacji wynika również, że w pobliżu terenu, gdzie spółka chciałaby wybudować zakład, położone są tereny szczególnie chronione, m.in. obszary Natura 2000.

Cała linia technologiczna ma funkcjonować w oparciu o następujące elementy: wagę samochodową, dwa silosy na kiszonki, dwa zbiorniki na substraty płynne, podajnik wsadu, dwa zbiorniki fermentacyjne, dwa zbiorniki pofermentacyjne, dwa zbiorniki magazynowe, punkt poboru pofermentu, maszynownię, stację uzdatniania biogazu, pochodnię awaryjną, trafostację, kontener socjalny, układ oczyszczania i zatłaczania biometanu, zbiornik przeciwpożarowy, halę suszarniczą, zbiornik wód opadowych i roztopowych, zbiornik na odcieki oraz halę techniczną.

Ta sama karta informacyjna mówi również, że w instalacji przetwarzane będą mogły być wszelkie odpady związane z funkcjonowaniem gospodarstw rolnych: kiszonka roślin energetycznych, pulpa ziemniaczana, wytłoki, serwatka, resztki poubojowe, osady ściekowe z przydomowych oczyszczalni ścieków, gnojowica świńska, pomiot ptasi oraz obornik.

Instalacja będzie mogła przetwarzać ok. 100 ton materiału na dobę.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama