W uroczystych obchodach udział wziął burmistrz Krasnegostawu Daniel Miciuła wraz z zastępcą Moniką Sawą oraz sekretarz miasta Renata Stangryciuk. Samorządowcy złożyli na ręce przewodniczącej kola podziękowania za współpracę i promocję miasta.
- Działalność KGW „Górzanie” dowodzi o potrzebie istnienia i funkcjonowania organizacji spełniających wśród mieszkańców Przedmieścia Góry bardzo ważną rolę. Członkowie koła angażują się w pielęgnowanie tradycji oraz rozwój naszego sołectwa, dzieląc się swoim doświadczeniem i umiejętnościami, oraz współuczestniczą w procesie przeobrażania miasta. Życzymy wam dalszej owocnej pracy na rzecz upowszechniania kultury i tradycji oraz zadowolenia z realizowanych przedsięwzięć. Niech wasza działalność pozostawi wyraźny ślad, tak aby młode pokolenie ochoczo was naśladowało i wspominało - powiedział burmistrz Miciuła.
Galeria zdjęć z wydarzenia:
Przekazał również list gratulacyjny i upominek od Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw PLUS”, którego jest wiceprezesem.
Po wydarzeniu udało nam się porozmawiać z członkiniami koła, które z radością wspominają czas rozpoczęcia wspólnych działań.
- Staramy się kultywować dawne tradycje, chcemy przede wszystkim angażować w nasze działania dzieci. Nasza działalność jest różnorodna. W tym roku zorganizowałyśmy wydarzenie „Przy żniwie”. Odbyły się pokazy koszenia kosą i sierpem. Udało nam się też zdobyć pierwsze miejsce w powiecie oraz drugie w województwie w konkursie „Bitwa regionów”. To są te nasze większe osiągnięcia - powiedziała nam Róża Franaszczak, sołtys Przedmieścia Góry i członkini koła.
Działalność koła na terenie miasta, gdzie tradycje ludowe nie są powszechnie znane, stanowi istotne wyzwanie. Jak podkreślają członkowie, wielu mieszkańców nie miało dotychczas okazji zetknąć się z obrzędami i zwyczajami regionalnymi. Mimo to koło pozostaje otwarte dla wszystkich zainteresowanych, oferując możliwość aktywnego uczestnictwa w kultywowaniu lokalnego dziedzictwa.
- Z chęcią przyjmujemy nowych członków, należy jedynie wypełnić deklarację. Nasze koło działa legalnie, jest zarejestrowane w agencji. Tworzymy dosyć liczną grupę, ponieważ obecnie zrzeszamy 76 członków. W pierwszym roku zapisanych było 32 osoby, ta liczba stale rosła. Wysyłamy SMS-y do członków z terminem spotkania, podczas otwartych spotkań zarządu. Wiadomo, są członkowie mniej i bardziej zaangażowani, ale ogólnie dobrze się dogadujemy i dobrze nam się współpracuje. Mamy powołaną także komisję rewizyjną, która pomaga nam w działaniach - powiedziała nam przewodnicząca koła Anna Ciechańska-Marucha.
"Górzanie" opiekują się terenem i budynkami po dawnym kółku rolniczym w sołectwie Przedmieście Góry. Tam mają swoją siedzibę, a dzięki środkom z budżetu obywatelskiego i funduszu sołeckiego zmieniają to miejsce, by służyło ludziom.
- Posiadamy ponad 60 arów działki oraz duże budynki magazynowo gospodarcze, które idealnie nadają się na siedzibę koła. Jestem sołtysem już siódmą kadencję i widziałam, jak duża jest potrzeba integracji. Cieszę się, że mieszkańcy mają gdzie wyjść i spędzić razem czas, odrywają się od ekranu telewizora - dodała sołtys.
W działaniach organizowanych przez koło udział biorą nie tylko mieszkańcy Krasnegostawu, ale także innych okolicznych gmin. W ciągu 5 lat swojej działalności grupa zrealizowała różne projekty, a niebawem rozpoczną się kolejne.
- Już 11 listopada planujemy kolejne wydarzenie, będzie to wspólne śpiewnie pieśni patriotycznych. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego świętowania przy ognisku. Mamy już ogrzewanie w naszych budynkach więc spotkać będziemy się teraz o każdej porze roku, także zimą. Wciąż będziemy wspólnie gotować, tworzyć stroiki jesienne i świąteczne. W tym roku także zorganizujemy nasze magiczne jasełka z udziałem dzieci, planujemy też zorganizować koncert kolęd - opowiedziała nam o planach Anna Ciechańska-Marucha.
Napisz komentarz
Komentarze