Kiedyś w tym miejscu więzieni byli żołnierze Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niepodległość, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych i innych organizacji niepodległościowego podziemia. Na wystawie można zobaczyć dokumenty ukazujące początki rodzącej się władzy ludowej, pierwsze zarządzenia władz komunistycznych oraz fotografie osób prześladowanych, zamordowanych podczas przesłuchań i akcji UB.
– Na tej wystawie mamy również zestaw informacji o osobach represjonowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w Chełmie. Byli to głównie żołnierze prowadzący działalność niepodległościową – mówi Zbigniew Lubaszewski, adiunkt w Dziale Historii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.
Muzeum Ziemi Chełmskiej zrealizowało nawet film "Chełmska bezpieka i jej ofiary" dokumentujący wystawę.
– Mamy sporo informacji o działalności oddziału Henryka Lewczuka ps. "Młota" i kilka biogramów osób prześladowanych w ramach działań Urzędu Bezpieczeństwa zarówno w latach 40, kiedy jeszcze funkcjonowały oddziały zbrojne, jak również w kolejnych latach, kiedy również podejmowano szereg działań represyjnych. Wystawa jest dostępna bezpłatnie – dodaje Zbigniew Lubaszewski.
Wystawa dostępna jest przez cały rok, jako stała ekspozycja do zwiedzenia po telefonicznym umówieniu się.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze