Prowadzi gospodarstwo rolne w Wierzbicy razem z żoną od 2008 r. Stworzyli je od podstaw, ciągle modernizują i udoskonalają. Zajmują się uprawą zbóż oraz rzepaku.
Bezpieczeństwo uważają za priorytet od dnia, w którym pan Radosław sam miał wypadek podczas pracy. Do konkursu zgłosił się za namową znajomej. Nie ukrywa, że droga do zwycięstwa na etapie wojewódzkim wiązała się z mnóstwem przygotowań.
- Skrupulatne porządki zaczęły się jeszcze na etapie powiatowym, kiedy oglądaliśmy filmiki z poprzednich edycji oraz szczegółowo zapoznawaliśmy się z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa - wspomina Radosław Bakaj. - Bezpieczeństwo było dla nas ważne zawsze, ale dzięki udziałowi w konkursie poszerzyliśmy swoją wiedzę w tym zakresie. Zajęcie pierwszego miejsca na etapie wojewódzkim jest bardzo budujące i cieszymy się, że w ten sposób możemy również promować nasz region.
Wojewódzka komisja konkursowa sprawdzała poziom bezpieczeństwa w gospodarstwie pana Radosława 13 lipca. Była to bardzo szczegółowa i skrupulatna weryfikacja oraz ocena najdrobniejszych elementów.
- Jury oceniało nas, tak jak i pozostałych kandydatów, pod kątem bezpieczeństwa, estetyki, przygotowania do pracy oraz stanu technicznego maszyn. Sprawdzali, czy część produkcyjna i robocza jest oddzielona od mieszkalnej, czy panuje idealny porządek. Ich uwadze nie umknęły narzędzia, instalacje elektryczne, odpływy, zabezpieczenia sprzętu i maszyn, punkt przeciwpożarowy, pomieszczenie na środki ochrony roślin oraz oznakowanie półek i regałów - dodaje gospodarz.
Obecnie Radosław Bakaj skupia się na porządkowaniu oraz doposażeniu hali. Poza zapleczem narzędziowym i sprzętowym, niezbędnym do pracy w rolnictwie, posiada też wiele maszyn. Wśród nich są m.in.: dwa ciągniki, dwie 10-tonowe przyczepy, rozsiewacz nawozu, kombajn oraz brona talerzowa. Gospodarz z Wierzbicy wiele rzeczy stara się robić sam, także przerabiać maszyny tak, aby dostosować je do potrzeb gospodarstwa.
Gospodarstwo państwa Bakajów jest pierwszym gospodarstwem z powiatu chełmskiego, które wygrało konkurs organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwową Inspekcją Pracy od 16 lat. Teraz będzie reprezentować Lubelszczyznę w etapie ogólnopolskim. Zwycięzcę plebiscytu Bezpieczne Gospodarstwo 2018 poznamy we wrześniu.
Konkurs ma celu obniżenie statystyk wypadków, do których dochodzi podczas prac rolnych. Od początku roku na Lubelszczyźnie było ich ok. 1000, a są to dane niepełne, ponieważ wielu rolników ich nie zgłasza.
Popularne artykuły:
Nietypowe znaki na drogach wschodniej Polski. Co oznaczają? [SPRAWDŹ]
Napisz komentarz
Komentarze