Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama TUDAR - WYPRZEDAŻ KANAP

Wielka bitwa w Depułtyczach

Na terenie gminy Chełm 5 sierpnia rozlegnie się huk armat i powstańczych pistoletów. Wszystko za sprawą rekonstrukcji bitwy pod Depułtyczami, jednej ze zwycięskich potyczek powstania styczniowego z 1863 r. Wydarzenie będzie jednym z elementów obchodów 100-lecia niepodległości.

W rekonstrukcji bitwy pod Depułtyczami weźmie udział 70 powstańców z kilku grup rekonstrukcyjnych z okresu powstania styczniowego.

- Zapowiada się największa jak dotąd rekonstrukcja na terenie powiatu chełmskiego, a niewykluczone, że jedna z największych województwa lubelskiego - mówi Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm. - Bitwa pod Depułtyczami omawiana jest w podręcznikach i mieszkańcy mają wiedzę na ten temat. Wraz z Arturem Kubackim, przewodniczącym Rady Gminy Chełm podjęliśmy jednak decyzję, by w sposób szczególny upamiętnić powstańców. A 155. rocznica samej bitwy i 100-lecie niepodległości to idealny czas na tak wzniosły i atrakcyjny charakter uroczystości.

W trakcie bitwy pod Depułtyczami w 1863 r. poległo 11 polskich powstańców. Po 155 latach nieopodal miejsca historycznej potyczki pojawią się powstańcy oddziału "Ćwieka", czyli Kajetana Karola Cieszkowskiego z grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Historycznego Ćwieki ze Starościna.

 To jednak nie koniec atrakcji, jakie czekają na mieszkańców regionu. W przeddzień rekonstrukcji, 4 sierpnia, w lasku przy zbiorniku Żółtańce rozbije się kilka powstańczych obozów, które będzie można zwiedzać. W niedzielę przewidziana jest również masz św. w parafii p.w. Wszystkich Świętych w Nowych Depułtyczach, Apel Poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców pod Pomnikiem Powstańców.

Rekonstrukcja rozpocznie się o godz. 15 nad Zalewem Żółtańce. Wydarzenie uświetnią także koncerty w wykonaniu Orkiestry Wojska Polskiego, Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca Uherzacy. Niedzielną część artystyczną wzbogacą ponadto pokazy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej oraz Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej. 

Patronat medialny nad uroczystościami objęły redakcje Super Tygodnia Chełmskiego i Radia Bon Ton.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rypać pełoTreść komentarza: Jaki tatuś taki komentarz synusia :)))Data dodania komentarza: 14.12.2024, 19:43Źródło komentarza: Chełm. Sylwester z TV Republika. Ile będzie kosztował miasto i dlaczego wzbudza takie kontrowersje?Autor komentarza: AnniTreść komentarza: W Sylwestra będą ważne tylko TRZY miasta w Polsce: Katowice, Toruń, Chełm! Kto miasto na wschodzie zauważył w zeszłym roku, choć wydano aż 250 tys zł na zabawę? Nikt. Miasto ma w tym roku promocję, jak kiedyś miało Zakopane. A koncert zapowiada się wspaniale i zapewniam, będzie to procentować na lata, bo jak się zorientowałam po zajawkach to niesamowicie śliczne miejsce!Data dodania komentarza: 14.12.2024, 18:14Źródło komentarza: Chełm. Sylwester z TV Republika. Ile będzie kosztował miasto i dlaczego wzbudza takie kontrowersje?Autor komentarza: Adam NowosadTreść komentarza: Miasteczko się nie podoba - pewnie mieszkasz w LAData dodania komentarza: 14.12.2024, 17:43Źródło komentarza: Chełm. Sylwester z TV Republika. Ile będzie kosztował miasto i dlaczego wzbudza takie kontrowersje?Autor komentarza: chłoptaśTreść komentarza: Kto za to płaci???Data dodania komentarza: 14.12.2024, 16:36Źródło komentarza: Chełm. Sylwester z TV Republika. Ile będzie kosztował miasto i dlaczego wzbudza takie kontrowersje?Autor komentarza: ObiektywnyTreść komentarza: Widzę, że chyba bierzesz przekład ze swojego życia. Mieszkańcy Maziarnia płacą za ścieki więcej niż mieszkańcy korzystający z kanalizacji gminnej.Data dodania komentarza: 14.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Chcieli, by gmina zainterweniowała w sprawie oczyszczalni
Reklama
Reklama
Reklama