Szkoła nawiązuje do założeń ideowych propagowanych przez jej patronkę – kobietę niezłomną, propagatorkę oświaty wiejskiej – jest otwarta na środowisko, ma wielu partnerów, pielęgnuje i kultywuje rodzimą tradycję i kulturę. Przygotowuje do pracy w rolnictwie młodzież, przede wszystkim wiejską i wiążącą swoją przyszłość z własnym gospodarstwem lub w sektorze rolnym.
- ZSCKR w Korolówce – Osadzie jest szkołą nowoczesną. Kształcimy uczniów w kierunkach: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik agrobiznesu, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik turystyki wiejskiej w Szkole Policealnej dla dorosłych oraz otwiera nabór na kierunek technik hodowca koni. Dysponujemy bogatą bazą dydaktyczną, która umożliwia prowadzenie kształcenia teoretycznego i praktycznego oraz przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Uczniowie zdobywają wiadomości i umiejętności w pracowniach przedmiotowych, multimedialnych i językowych. Zajęcia praktyczne odbywają się w nowej pracowni gastronomicznej i warsztatach szkolnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt, w tym ciągniki, maszyny rolnicze, kombajn zbożowy i stację diagnostyki pojazdów. Posiadamy również plac manewrowy oraz samochody osobowe i ciągniki do nauki jazdy – mówi Leszek Młynarczyk, dyrektor ZSCKR.
Ponadto młodzież może korzystać z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych, w tym przygotowujących do konkursów, olimpiad przedmiotowych, a także do egzaminu maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zajęć wyrównujących, co owocuje sukcesami w olimpiadach i konkursach na szczeblu centralnym oraz zadowalającymi wynikami egzaminów zewnętrznych. W szkole podejmowanych jest szereg działań umożliwiających uczniom rozwijanie zainteresowań i pasji oraz doskonalenie umiejętności. Wachlarz propozycji jest szeroki, poczynając od kół sportowych, prozdrowotnych, ekologię, wolontariat, teatr, pielęgnowanie tradycji po bezpieczeństwo, motoryzację itd. Uczniowie angażują się w liczne programy i projekty.
- Oferujemy młodzieży pobyt w internacie, w którym uczniowie są pod stałą opieką, korzystają ze stołówki oraz uzyskują wszelką niezbędną pomoc ze strony opiekunów i wychowawców. Po zakończeniu lekcji mogą aktywnie i twórczo spędzać czas wolny w hali sportowej, salce fitness, siłowni, kołach zainteresowań czy w bibliotece i czytelni szkolnej, sali telewizyjnej, komputerowej, pracowni gastronomicznej albo skorzystać z pomieszczenia socjalnego – dodaje dyrektor.
Budynki szkoły, internatu i warsztatów szkolnych są stale monitorowane, co przyczynia się do wysokiego poziomu bezpieczeństwa uczniów w trakcie nauki.
Podczas Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu (30.11 - 02.12.2018 r.) z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, ZSCKR w Korolówce – Osadzie zaprezentował swój dorobek w dziedzinie kształcenia zawodowego oraz wychowania w duchu patriotycznym z poszanowaniem tradycji i zwyczajów Polesia Zachodniego z okolic Włodawy.
W wystrój stoiska wkomponowano regionalne artefakty kultury ludowej oraz akcenty patriotyczne, nawiązujące do polskich mitów i historii, obecne m.in. w pieśniach żołnierskich „Przybyli ułani pod okienko”, „O mój rozmarynie”. Uwagę przyciągały zapachy wiejskiej kuchni wraz z niezapomnianym smakiem pierogów z nutą mięty, hryczaków oraz znaną tylko na wschodnich rubieżach kraju zalewajką z kwaszonej kapusty ze śmietaną czy pikantną zupą z soczewicy. Życzliwość i merytoryczna informacja o przygotowywanych potrawach, szkole i regionie to dodatkowe atuty, które wzbudzały zainteresowanie. Nie zapomniano o wróżbach andrzejkowych, by panny mogły „kawalirów se powróżyć i przyszłość poznać”.
Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do wymiany cennych doświadczeń, zintegrowania środowiska szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi, nawiązania współpracy z instytucjami. Szkoła podpisała m.in. umowę o współpracy z Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówe - Osadzie
tel. 82 57 17 220
e-mail: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze