Liderem projektu jest Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie. Dyrektor placówki Kamila Ćwik nie kryje zadowolenia: – Dzięki zwiększonemu dofinansowaniu możliwy jest zakup kolejnych niezbędnych środków ochrony osobistej.
Już wiadomo, że szpital kupi maseczki chirurgiczne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki, gogle, przyłbice, półmaski FFP2 z zaworem i bez, a także transportowe komory izolacyjne. Pozwolą one na bezpieczne przewiezienie pacjentów zakażonych np. do właściwego oddziału, chroniąc przy tym osoby, które podczas transportu mają z nimi kontakt.
- My odpowiadamy za zakupy i dystrybucję – dodaje dyrektor Ćwik. – Takie rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich, bo im większe zamówienie, tym taniej, a środki ochrony osobistej są niezbędne w dzisiejszym funkcjonowaniu szpitali, dają poczucie bezpieczeństwa pacjentowi i personelowi.
- Staramy się na bieżąco reagować na wszelkie potrzeby związane z walką z COVID-19, szczególnie jeżeli chodzi o jednostki będące na pierwszej linii frontu - uzasadnia decyzję Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa Lubelskiego. - Stąd decyzja o kolejnych środkach z funduszy unijnych, mających wspomóc szpitale i inne podmioty lecznicze w regionie.
Dzięki zwiększeniu dofinansowania w projekcie skierowanym do 18 podmiotów leczniczych, z naszego terenu wsparcie otrzyma ( oprócz chełmskiego szpitala) także Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Gruźlicy i Chorób Płuc w Adampolu w powiecie włodawskim.
To nie jedyne wsparcie, jakie Zarząd Województwa Lubelskiego skierował do podmiotów leczniczych oraz ośrodków pomocy społecznej z funduszy europejskich w ramach przeciwdziałania negatywnym skutkom koronawirusa. W sumie na doposażenie jednostek ochrony zdrowia z naszego regionu, w ramach RPO WL przeznaczono już blisko 75 milionów złotych.
Projekt „Wzmocnienie bezpieczeństwa podmiotów leczniczych podległych Samorządowi Województwa Lubelskiego w związku z zagrożeniem epidemicznym” współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Jego wartość to ponad 17,3 mln zł, w tym przeszło 14,7 mln zł to wkład z Unii Europejskiej.
Napisz komentarz
Komentarze