Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama baner reklamowy

Gm. Żółkiewka. Nie przeżyłby, gdyby pomoc nie przyszła w porę. Był w głębokiej hipotermii

W piątek (22 listopada) przed godziną 9.00 Zespół Ratownictwa Medycznego otrzymał wezwanie do pacjenta leżącego przy jednej z posesji na terenie gminy Żółkiewka. Nie było z nim kontaktu.
Gm. Żółkiewka. Nie przeżyłby, gdyby pomoc nie przyszła w porę. Był w głębokiej hipotermii

Źródło: SRM

Okazało się, że 66-letni mężczyzna miał uraz nogi. Nie wiadomo, jak długo leżał na dworze. Bardzo możliwe, że ratownicy dotarli do niego w ostatniej chwili. Po zbadaniu pacjenta potwierdzili, że ma głęboką hipotermię. Jego temperatura ciała wynosiła 21,4 °C. 

W ambulansie rozpoczęli powolne ogrzewanie pacjenta. Podczas drogi doszło jednak do zatrzymania krążenia. Rozpoczęli resuscytację krążeniowo–oddechową i po kilku minutach przywrócono mu czynności życiowe. Mężczyznę w ciężkim stanie przewieziono do szpitala, cały czas stopniowo ogrzewając.

– Hipotermia to stan, w którym temperatura ciała człowieka spada poniżej granicznych 35 stopni Celsjusza. Ciężkie wychłodzenie, w trakcie którego temperatura może spaść poniżej 28 stopni, wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem życia – informuje Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie.

Co trzeba zrobić, gdy podejrzewamy hipotermię?

  • Wezwij pomoc medyczną – numer alarmowy 999 lub 112 i poinformuj o sytuacji.
  • Przenieś osobę do ciepłego miejsca bez gwałtownych ruchów. Przy wyższym stopniu hipotermii nie poruszaj poszkodowanym i zastosuj pozycję leżącą. Zabezpiecz przed dalszym narażeniem na zimno.
  • Zdejmij ostrożnie mokrą odzież. Wilgotność ubrań przyśpiesza utratę ciepła. Nakryj głowę – głowa jest jednym z miejsc, przez które ciało traci najwięcej ciepła.
  • Ogrzewaj stopniowo – nie stosuj nagłego ogrzewania, takiego jak gorąca kąpiel, ponieważ może to prowadzić do szoku cieplnego. Stosuj ciepłe koce, ubrania i ciepłe napoje.
  • Uzupełnij niedobory płynowe i kaloryczne, jeśli poszkodowany jest przytomny. Nigdy nie podawaj alkoholu.
  • Monitoruj oddychanie. W przypadku hipotermii może dojść do spowolnienia oddechu. W razie potrzeby rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama