- Najpierw był medal św. Jana Pawła II – mówi Ryszard Zawadowski, dyrektor Społecznego Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II, a równocześnie prezes stowarzyszenia. – Powstał w 2018 r. w 40. rocznicę wyboru kardynała Wojtyły na Stolicę Apostolską. Rok później, na 100-rocznicę urodzin, odlany został kolejny medal.
Wtedy też stowarzyszenie po raz kolejny ponowiło swoją inicjatywę o ustanowienie odznaczenia państwowego.
- Wiele krajów posiada odznaczenia dedykowane świętym – dodaje Zawadowski. – Dobrze by było, by w kraju, z którego wywodzi się św. Jan Paweł II, również takowe było przyznawane. Niestety, nasz pomysł znów pozostał bez echa.
Nie oglądając się na innych, 16 października ubiegłego roku, zarząd stowarzyszenia podjął uchwałę o ustanowieniu Krzyża św. Jana Pawła II. Jego inauguracja nastąpi w 2 kwietnia, w 16. rocznicy śmierci papieża Polaka.
Zawadowski zdradza, że wzorowany jest on na orderze Virtuti Militari. Odznaczenie jest 1-stopniowe, utrzymane kolorystyce papieskiej, złocone. W centrum krzyża umieszczony został herb papieża. Każde takie odznaczenie będzie miało swój kolejny numer. Jego posiadacz otrzyma również legitymację.
Krzyż św. Jana Pawła II nadawany będzie osobom, ale również instytucjom, za wybitne zasługi, poświęcenie i zaangażowanie w działalność na rzecz upamiętniania pontyfikatu i samego papieża Polaka.
Regulamin przyznawania odznaczenia określa też, kiedy będzie ono wręczane. Terminy mają związek z najważniejszymi datami związanymi z jego patronem i są to: rocznica urodzin, wyboru na papieża, śmierci, kanonizacji i beatyfikacji, być może będą to również rocznice pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.
Krzyż św. Jana Pawła nadawany będzie na podstawie wniosków zgłoszonych do kapituły.
Napisz komentarz
Komentarze