Pandemia to dla nas trudny czas. Jak radzimy sobie z tą sytuacją? Jak wpływa ona na naszą psychikę?
- Nie najlepiej radzimy sobie z pandemią. Wiąże się to m.in. ze skrajnym podejściem do Covid-19. Z jednej strony może być to nadmierna ostrożność i silny lęk przed zakażeniem, z drugiej całkowite ignorowanie zaostrzeń epidemicznych i lekkomyślne zachowania. Jedno jest pewne: długotrwała izolacja, ograniczenia swobody podróżowania, możliwości korzystania z rozrywki i wypoczynku nadmiernie obciążają nasz układ nerwowy.
Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, jest dla nas nowa i specyficzna. Czy pandemia ma "swoje" zaburzenia psychiczne, które zaobserwował pan, pracując z pacjentami w ostatnim roku?
- W ciągu ostatniego roku znacznie wzrosło występowania zaburzeń depresyjnych i lękowych.
Kto jest na nie szczególnie narażony?
- Szczególnie narażone na nie są osoby, które z powodu pandemii straciły lub są zagrożone utratą pracy albo swoich działalności gospodarczych, np. prowadzące lokale gastronomiczne, rozrywkowe, pracujący w branży transportowej, w hotelarstwie.
A jak z izolacją radzą sobie najmłodsi? Ich życie, także z powodu pandemii, drastycznie się zmieniło. Zostali pozbawieni kontaktu z kolegami, muszą dostosować się do nowych zasad nauki...
- Dzieci i młodzież źle znoszą długotrwałą izolację i ograniczenia. Znaczne ograniczenie kontaktów z rówieśnikami, nauka zdalna i ograniczenie wysiłku fizycznego powodują nadmierne napięcie nerwowe, a co za tym idzie zaburzenia zachowania, dysforię, a także zaburzenia depresyjne i fobie społeczne.
Jaki wpływ pandemia ma na osoby starsze, szczególnie narażone na ciężki przebieg Covid-19?
- Osoby starsze, głównie mieszkające same i schorowane, kompletnie nie radzą sobie w czasie pandemii. Izolacja i znaczne ograniczenia w dostępie do służby zdrowia powodują u nich zły stan psychiczny i fizyczny. Problemem jest częsty niedosłuch, który znacznie utrudnia korzystanie np. z teleporad lekarskich.
Jak możemy pomóc naszym seniorom przetrwać pandemię?
- Bardzo ważny jest częstszy kontakt telefoniczny, pośredniczenie w telewizytach, robienie zakupów i wykupowanie leków.
Napisz komentarz
Komentarze