Z powodu izolacji osoby starsze są szczególnie narażone na samotność, co skutkuje złym stanem psychicznym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie od początku pandemii jest w stałym, codziennym kontakcie telefonicznym z seniorami. Seniorzy mogli i mogą codziennie porozmawiać, zgłosić swoje potrzeby i problemy.
- Zadbaliśmy o komunikację z seniorami poprzez korzystanie z systemu teleinformatycznego, personel odwiedził osoby chętne na złożenie wniosków na sprzęt ze środków PFRON, co poszerzy z pewnością grono seniorów posiadających umiejętność zdalnej komunikacji i zapełni czas nauką jego obsługi - tłumaczy Dorota Betka, wicedyrektor MOPR w Chełmie.
Pracownicy ośrodka dwukrotnie odwiedzali podopiecznych w ich domach. Przed świętami Bożego Narodzenia zostali oni obdarowani prezentami mikołajkowo – świątecznymi. Drugi raz takie odwiedziny odbyły się z okazji Dnia Babci i Dziadka. Święto o takiej tradycji, jak podkreśla Betka, musiało być zaakcentowane wśród chełmskich seniorów.
- Dotychczas osoby starsze i samotne na bieżąco zaopatrywane były w potrzebne produkty, a zgłaszane potrzeby realizowano niezwłocznie. Personel reagował i reaguje na każdy sygnał w środowiskach, gdzie jest potrzeba rozmowy, towarzystwa czy po prostu zobaczenia drugiego człowieka - tłumaczy wicedyrektor Betka. - Nasze działania od początku spotkały się z dużym zadowoleniem seniorów. Ze środowiska docierały do nas pozytywne opinie. Nikt nie pozostał i nie pozostaje bez pomocy.
Na szczęście na skutek poluzowań, seniorzy znów mogą spotykać się w klubie przy ulicy Ogrodowej 36. Spora część osób powróciła już na zajęcia stacjonarne.
- Podczas wizyty w Walentynki miałam okazję obserwować same uśmiechnięte twarze. Mamy nadzieję, że coraz więcej osób będzie decydowało się na wyjście z domu, a ci którzy już są, będą dla nich motywacją i inspiracją - mówi Dorota Betka. - Cierpliwie czekamy na Państwa i zachęcamy osoby nowe do uczestnictwa.
Ponadto cały czas chełmski MOPR realizuje program „Wspieraj seniora” - polegający na pomocy seniorom w dostarczaniu zakupów: spożywczych, leków, środków higieny osobistej, jak również pomocy w załatwianiu spraw urzędowych (jeżeli zakres tych spraw nie wymaga upoważnienia od osoby starszej). Tą działalnością objęci są wszyscy seniorzy w naszym mieście.
Napisz komentarz
Komentarze