Proces rejestracji nie jest skomplikowany i zajmuje często mniej niż zamówienie taksówki. Wystarczy wejść na stronę fundacji www.dkms.pl i wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu 2 dni od wypełnienia zgłoszenia na podany adres wysłany zostaje pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki z pobranym materiałem (koniecznie dwie) wraz z poprawnie wypełnioną deklaracją należy odesłać pocztą na adres fundacji. Koszt rejestracji, przesyłki i przeprowadzenie badania zgodności antygenowej HLA potencjalnych dawców jest w całości pokrywany przez Fundację DKMS.
Co 40 minut ktoś w Polsce słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Ratunkiem dla nich jest przeszczep szpiku. We wszystkich bazach DKMS na świecie zarejestrowanych jest ponad 10 milionów 443 tysiące potencjalnych dawców, w Polsce ponad 1 milion 700 tysięcy. Szansę na życie podarowało blisko 89 130 osób ze wszystkich baz DKMS.
Według statystyk fundacji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaje rzeczywistym dawcą szpiku. Dlatego tak ważne jest, by w bazach było jak najwięcej osób.
Dawcą szpiku lub komórek macierzystych z krwi może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Zniesiony został natomiast wymóg minimalnej wagi ciała wynoszącej 50 kg.
Napisz komentarz
Komentarze