- Zakończyliśmy już praktycznie szczepienia pracowników ochrony zdrowia – mówi Marta Garmol, kierownik Działu Świadczeń Medycznych, równocześnie koordynatorka szczepień. – Kończymy szczepić nauczycieli i seniorów. Być może w tym tygodniu sfinalizujemy też szczepienia pierwszą dawką policjantów, strażników miejskich, funkcjonariuszy SOK, strażaków zawodowych i druhów z OSP. Rozpoczniemy też szczepienia funkcjonariuszy zakładu karnego – wylicza.
W soboty szpital organizuje też ekipy wyjazdowe do osób leżących. We własnych domach zaszczepionych zostało 20 pacjentów z miasta i powiatu. Kolejne takie akcje realizowane będą 10 i 17 kwietnia.
Placówka przygotowuje się też do szczepień populacyjnych. Zapisy dla 59-latków i kolejnych roczników - jak zapowiedział minister Michał Dworczyk, rozpoczną się w najbliższy poniedziałek, 12 kwietnia.
Rejestracja prowadzona będzie zgodnie z harmonogramem: rocznik 1962 – 12 kwietnia, rocznik 1963 – 13 kwietnia, rocznik 1964 – 14 kwietnia. Kolejne roczniki w następnych dniach, aż do 24 kwietnia, kiedy zarejestrować się będą mogły osoby urodzone w 1973 roku.
Tymczasem już 1 kwietnia wiele osób w wieku 40-60 lat, które jeszcze w styczniu wyraziły chęć szczepień, otrzymało skierowania na szczepienia. I nie był to primaaprilisowy żart. Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło, że w ten sposób chce wypełnić wolne miejsca w terminarzu.
Informacja o zwiększonej puli szczepień spowodowała, że chętnych na rejestrację przez Internetowe Konto Pacjenta i „zaklepania” sobie terminu po świętach było tak wielu, że system nie wytrzymał i już przed godziną 9 przestał działać profil zaufany.
Zapowiedź zwiększonych dostaw szczepionek przeciw Covid-19, pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna i rosnące zainteresowanie szczepieniami spowodowały, że zapadła decyzja o uruchomieniu dodatkowych punktów szczepień. Mają rozpocząć pracę w przedostatnim tygodniu kwietnia.
Takie punkty mają powstać również na terenie województwa lubelskiego. - Zasadniczym elementem tego projektu jest wyłonienie w każdym powiecie co najmniej jednego masowego punktu. Minimalne założenie to zdolność do zaszczepienia 800 osób w ciągu tygodnia na 10 tys. mieszkańców – powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka. Dodał, że możliwe będzie uruchomienie takich punktów również w zakładach pracy, jeśli co najmniej 500 osób tam zatrudnionych zgłosi chęć zaszczepienia się.
Przy wyborze miejsca masowego punktu ważne jest, aby możliwe było wykonanie dużej ilości szczepień, a także zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego. W pobliżu powinien być też parking dla samochodów pacjentów.
W celu skoordynowania współpracy przy tworzeniu punktów szczepień masowych na terenie województwa lubelskiego, wojewoda lubelski powołał zespół z wojewódzkim koordynatorem. Liczy on 12 osób.
Jak podkreślił Lech Sprawka, jeżeli potwierdzą się wszystkie deklaracje ze strony firm dostarczających szczepionki, uruchomione zostaną masowe punkty szczepień i rozwinięta będzie dotychczasowa sieć punktów (aktualnie w województwie lubelskim jest ich około 430), do końca sierpnia możliwe jest zaszczepienie przeciw Covid-19 wszystkich chętnych.
Napisz komentarz
Komentarze