Osoby, które przechorowały Covid-19 i są dziś już ozdrowieńcami, niejednokrotnie borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi kardiologicznymi.
To dla nich dedykowana jest rehabilitacja pocovidowa. W naszym województwie realizują ją: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie, SP ZOZ w Łęcznej, SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim, Instytut Medycyny Wsi w Lublinie, Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Nałęczowie, Medica Poland – Centrum Rehabilitacji w Siedliszczu, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, Zakład Opieki Zdrowotnej „Droga Życia” w Smoligowie, SP ZOZ w Bełżycach, Sanatorium Uzdrowiskowe Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nałęczowie, Zakład Leczniczy Uzdrowisko Nałęczów S.A. - Kardiologiczny Szpital Uzdrowiskowy i Sanatorium Pawilon Angielski.
Z kompleksowej rehabilitacji, której program przygotował NFZ, będzie można skorzystać do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z Covid-19. Obejmie ona m.in. treningi wytrzymałościowe i relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe i na wolnym powietrzu, drenaże, inhalacje, lecznicze kąpiele, masaże, leczenie dietetyczne. Czas trwania rehabilitacji Covid-19 będzie wynosił od 2 do 6 tygodni.
Pacjenci mają zapewnioną opiekę lekarską i pielęgniarską. Może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Mogą też skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.
Świadczenia rehabilitacji Covid-19 są realizowane na podstawie skierowania. Wystawa je lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą Covid-19.
Za rehabilitację płaci NFZ, stawka za osobodzień to 188 zł.
Napisz komentarz
Komentarze