- Najważniejsze obszary, którymi zajmie się stowarzyszenie to: rozwój, bezpieczeństwo i samorządność. Wspólnie chcemy zbudować ruch społeczny, który nada nową jakość debacie publicznej. Odnowa Polski jest w naszych rękach! - zapowiadają działacze nowej formacji.
Założycielami stowarzyszenia OdNowa są parlamentarzyści oraz samorządowcy: Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Andrzej Gut-Mostowy, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Tadeusz Kopeć i Jakub Banaszek. Są to politycy do niedawna związani z partią Jarosława Gowina. Po wyjściu Porozumienia z koalicji rządzącej oni zostali w klubie parlamentarnym PiS.
O powołaniu stowarzyszenia parlamentarzyści poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie. Do czasu jego rejestracji pełniącym obowiązku prezesa został Ociepa. I to on podczas spotkania z mediami wyjaśniał, że celem OdNowy jest zbudowanie ruchu społecznego i politycznego wokół stowarzyszenia, które będzie pracowało na rzecz otwarcia na nowo debaty publicznej i odnowy w życiu publicznym. Stowarzyszenie zapowiada, iż szczególnie zajmie się kwestiami związanymi z samorządem, rozwojem w oparciu o nowoczesne technologie, a także bezpieczeństwem militarnym, zdrowotnym, społecznym i żywnościowym. Poseł Maciej Ociepa zadeklarował również, że "wyborem strategicznym stowarzyszenia OdNowa jest Zjednoczona Prawica".
Prezydent Chełma Jakub Banaszek rezygnację z członkostwa w Porozumieniu złożył 23 czerwca. Gdy portal wPolityce.pl informował o decyzji podjętej przez niego 22 czerwca, rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka przekonywała, że podawana przez portal informacja jest nieprawdziwa, a sam Banaszek wkrótce wyda oświadczenie dementujące pogłoski o jego odejściu z partii. Prawie 1,5 miesiąca później rzeczywiście pojawiło się oświadczenie, ale potwierdzające jego odejście. Banaszek tłumaczył w nim, że odchodzi z Porozumienia z powodu mnogości zadań i ogromnej liczby przedsięwzięć, które realizuje w Chełmie. Jednak od dłuższego czasu widać już było, że Banaszkowi zaczyna być coraz dalej do Porozumienia i Jarosława Gowina. Przestał angażować się w działalność partii w naszym regionie i ku zaskoczeniu wielu osób wystąpił jako prowadzący podczas prezentacji Polskiego Ładu, nowego programu Prawa i Sprawiedliwości. I mimo wielu zajęć, bo przecież wciąż jest prezydentem Chełma, zdecydował się zaangażować w nowy projekt, który być może przerodzi się w kolejną prawicową partię polityczną.
Czytaj również: Wirus w chełmskiej podstawówce
Napisz komentarz
Komentarze