Wspólny komunikat w sprawie porozumienia zamieszczono na stronach internetowych gminy Chełm i miasta Chełm. Podkreślono w nim, że porozumienie zostało zawarte w trosce o przyszłość Chełma, gminy Chełm oraz Ziemi Chełmskiej. Na mocy podpisanego wspólnie dokumentu, samorządy wystąpiły do ministra spraw wewnętrznych i administracji o korektę wniosku z 20 września br.
Według wcześniejszych założeń, miasto Chełm miało się wzbogacić o 8 sołectw: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia oraz części obszarów Weremowice, Żółtańce i Depułtycze Królewskie. Pomysł prezydenta Chełma wywołał oburzenie mieszkańców gminy Chełm i falę protestów, ponieważ nie zgadzali się oni na przyłączenie do miasta. Także radni miejscy byli zaskoczeni wszczętą procedurą powiększania Chełma kosztem gminy.
W toku negocjacji wójt i prezydent wypracowali wspólne stanowisko, w ramach którego proponują odstąpienie od wszczętego postępowania, które w efekcie prowadziło do rozbioru gminy Chełm.
- Chodzi nam o rozwiązywanie tych wszystkich problemów z obopólną korzyścią - dla mieszkańców miasta Chełm, gminy Chełm i dla naszych całych wspólnot samorządowych i całego regionu - skomentował podpisane w miniony piątek porozumienie wójt gminy Wiesław Kociuba.
Prezydent Jakub Banaszek powstrzymał się od komentarzy dla mediów, ale publicznie, czyli na Facebooku, zapowiedział, że powstanie EuroPark. Oba samorządy wystąpią do MSWiA o procedowanie wniosku zakładającego rozszerzenie granic administracyjnych miasta Chełm wyłącznie o tereny potencjalnie inwestycyjne, niezamieszkane, zlokalizowane w miejscowościach: Depułtycze Królewskie, Pokrówka, Koza Gotówka, Srebrzyszcze i Rudka. To m.in. okolice lotniska i tereny Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Srebrzyszczu. Wykaz działek o łącznej powierzchni około 470 hektarów, objętych ewentualnym wyłączeniem z gminy Chełm i włączeniem do miasta Chełm oraz załącznik graficzny znajdują się na prezentowanej grafice.
"Wszelkie decyzje uwzględniające zmiany zawarte w porozumieniu nadal pozostają w kompetencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wierzymy, że zawarty kompromis będzie stanowił przełom w naszych relacjach oraz istotny krok w stronę zacieśnienia współpracy na rzecz rozwoju regionu. Wspólnie stoimy na stanowisku, że dobro mieszkańców winno być priorytetem dla samorządowców. O dalszych podejmowanych działaniach oraz ich następstwach będziemy na bieżąco informować" - podkreślono w komunikacie.
Strony zawarły porozumienie co do formy i wymiaru rekompensat przyznanych przez Chełm gminie Chełm za utracone dochody z tytułu podatków i opłat.
Teraz czytane: Zdjęcia mieszkanki Siedliszcza trafiły do "Vogue'a"
Napisz komentarz
Komentarze