Na tę wiadomość czekało wielu mieszkańców gminy Wojsławice. Teraz już wiedzą, że wodę ze źródeł mogą pić. Badania potwierdziły, że jest dobrej jakości.
- Obserwując duże zainteresowanie naszych mieszkańców i osób przyjezdnych poborem wody z naszych naturalnych źródeł, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jakości tej wody – mówi wójt Henryk Gołębiowski. - Dlatego też zleciliśmy Głównemu Instytutowi Górnictwa opracowanie „Charakterystyki źródeł na terenie gminy Wojsławice”. Do badania wytypowaliśmy na początek źródła w Wojsławicach na ulicy Chełmskiej, w Starym Majdanie, Rozięcinie i Nowym Majdanie - informuje wójt.
Wójt nie może zdradzić, do której wody sprzedawanej w sklepach można porównać wodę wypływającą ze źródlisk w gminie Wojsławice. Wyniki badań są bardzo obiecujące. Dodatkowe atuty wojsławickiej wody to: mała zawartość żelaza, sodu i jonu amonowego. Jest to woda typowo kredowa.
- To wszystko wymaga oczywiście jeszcze dodatkowych i pogłębionych badań, określenia zasobów wody oraz opracowania programu wykorzystania tego potencjału do celów rozwojowych. To szansa na budowanie rozpoznawalnej marki Wojsławic, jako miejscowości turystycznej, a może także wypoczynkowej i uzdrowiskowej. Z wielką nadzieją na powodzenie tych planów patrzę w przyszłość – podsumowuje Gołębiowski.
W gminie Wojsławice w ostatnich latach piękne zagospodarowano czynne źródła wody. Urządzone i dostępne do zwiedzania są: krynica i studnia w Rozięcinie, źródełka w Starym Majdanie, na ulicy Grabowieckiej przy „Agro Pszczole” oraz za „Wygonem”. Kilka tygodni temu zrewitalizowano też źródła na ulicy Chełmskiej w Wojsławicach. W planach jest jeszcze zagospodarowanie terenu kilku źródlisk w Nowym Majdanie.
Napisz komentarz
Komentarze