Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama

Sprawdź samochód przed wyprawą

Planowany przez cały rok wakacyjny wyjazd wymaga dobrego przygotowania auta. Awaria w podróży oznacza co najmniej nieprzewidziane koszty, nerwy, ale może też mieć tragiczny finał.
Sprawdź samochód przed wyprawą

Tym bardziej nie wypada zaniedbać tego obowiązku. Wiedzą o tym doświadczeni mechanicy z nowo utworzonego warsztatu Car przy ul. Ceramicznej 18 w Chełmie, którzy podpowiadają, jakie elementy sprawdzić, by bezpiecznie i przyjemnie spędzić wakacyjny wyjazd.

Primo – hamulce!

Pewne hamowanie to podstawa. Oprócz stanu klocków, tarcz czy szczęk hamulcowych trzeba skontrolować także poziom płynu hamulcowego i ewentualnie wymienić go na świeży, jeśli nie robiliśmy tego w ciągu ostatnich dwóch lat. – Na skrócenie drogi hamowania wpływają także amortyzatory, więc dobrze sprawdzić siłę ich tłumienia – wyjaśnia Andrzej Skrzypa z serwisu Car.

Absolutna podstawa to również kontrola stanu opon – wysokości bieżnika, ciśnienia. Za płytki bieżnik nie zapewnia odpowiedniej przyczepności i właściwego hamowania na mokrej nawierzchni, a zbyt niskie ciśnienie w kołach zwiększa zużycie paliwa. Jeśli mechanik stwierdzi mechaniczne uszkodzenia na boku opony, należy ja bezwzględnie wymienić przed wyjazdem.

Ważne dla utrzymania prawidłowego toru jazdy jest skasowanie luzów w układzie zawieszenia i kierowniczym – najlepiej wymienić zużyte drążki kierownicze czy tuleje wahaczy, by obciążone auto prowadziło się pewnie.

Chłodzenie silnika i kabiny

Przegrzanie silnika może doprowadzić do przymusowego skrócenia urlopu, dlatego niezbędne jest sprawdzenie poziomu płynu czy działania wentylatora chłodnicy. Dla komfortu i bezpieczeństwa podróżowania nie można pominąć układu klimatyzacji. – W razie potrzeby uzupełnia się czynnik chłodniczy, sprawdza szczelność, wymienia filtr kabinowy, warto też zrobić dezynfekcję – podpowiada Andrzej Skrzypa.

Zasadnicza kwestia to poziom oleju silnikowego. To normalne, że jednostka napędowa zużywa olej podczas pracy, więc przed bardzo długą podróżą można zrobić niewielki zapas, pamiętając o odpowiednich parametrach. Jeśli zużycie oleju przekracza normę, powinniśmy zostawić samochód w warsztacie i pojechać innym.

Bateria i światła

Wakacyjny wyjazd to wzmożone zużycie energii. Klimatyzacja, nawigacja, lodówka, ładowarka, elektryczna pompka itp. obciążają baterię. Obniżona sprawność akumulatora może skończyć się rozładowaniem. Z kolei rozciągnięty, ślizgający się pasek napędzający alternator obniży poziom ładowania baterii, a popękany może się zerwać.

We własnym zakresie możemy sprawdzić światła – pozycyjne, mijania, stopu, kierunkowskazy czy oświetlenie tablicy rejestracyjnej. – Pamiętajmy o dostosowaniu poziomu świateł mijania do obciążenia samochodu. Jeśli mamy z tym problem, skorzystajmy z pomocy mechanika – radzi Andrzej Skrzypa.

Niezbędny ekwipunek

Przed wyjazdem sprawdźmy, czy w aucie nie brakuje podnośnika, klucza do kół, koła zapasowego, apteczki, kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego i oczywiście gaśnicy z aktualną datą ważności. Nawet w krajach Unii Europejskiej są różne wymagania dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu. By uniknąć kłopotów ze służbami drogowymi, najlepiej sprawdzić przepisy obowiązujące na trasie podróży. – Przykładowo Słowacy i Czesi wymagają kompletu zapasowych żarówek – wyjaśnia Andrzej Skrzypa z serwisu Car.

 

Artykuł powstał przy wspópracy z firmą CAR Auto Service, Chełm, ul. Ceramiczna 18, tel. 533 399 449.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

chodak 12.07.2017 13:25
Też obejrzałem auto bardziej szczegółowo bo mnie czeka wyprawa na Chorwacje a to jednak sporo km w obie mańki więc wole żeby mnie nic nie zaskoczyło. Klocki będe musiał pewnie wymienić bo już swoje przeszły, czekam aż mi zamienniki przyjdą to sie umówie w warsztacie żeby mieć to z głowy i jechać na luzaku bezstresowo

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama