Projekt rozpoczął się w 2019 r. w 485. rocznicę nadania Włodawie praw miejskich. Burmistrz Wiesław Muszyński poprosił Marcina Obuchowskiego, aby zaaranżował koncert.
- Chciałem, aby to było coś specjalnego. Myślałem o jakieś dłuższej formie. Udało się to zrealizować wspólnie z Nadbużańską Frazą - wspomina Obuchowski.
Lokalni poeci udostępnili swoje teksty. Po dwóch miesiącach skomponowano dużą kantatę na kwartet smyczkowy, fortepian, chór i solistów. W czerwcu 2019 r. odbyła się premiera na gali nadania praw miejskich Włodawie. Koncert przypadł do gustu słuchaczom, bo utwór "Miasto, które kocham" doczekało się nawet nagrania w telewizji. Po tych wydarzeniach zakiełkował pomysł, że powinna powstać płyta.
Marcin Obuchowski dodaje, że przez pandemię przedsięwzięcie przeciągnęło się w czasie.
- Złożyliśmy wniosek do urzędu miasta o dofinansowanie, ale ze względu na obostrzenia nie mogliśmy się spotykać. W związku z tym, w 2020 r. zostały nagrane jedynie partie instrumentalne.
W tym roku płyta była nagrywana w studiu "Fanfara" u ojca Juliana Śmierciaka. Nad sfinalizowaniem projektu pracowali: Alicja Karpiuk - wokal, Marcin Obuchowski – wokal, kwartet smyczkowy AMBITUS w składzie: Łukasz Resiak, Anna Jodłowska-Resiak, Małgorzata Pietroń, Maksymilian Wosk, a także Kamil Turczyn - akompaniujący na fortepianie, i oczywiście Chór Ziemi Włodawskiej "VLODAVIENSIS".
Na płycie znajdziemy teksty sześciu lokalnych poetów z Nadbużańskiej Frazy: Teresy Marii Ciodyk, Czesławy Demczuk, Czesławy Michańskiej, Edyty Lodwich, Aldona Dzięcioła i Eugeniusza Daniluka. Wyśpiewane wiersze poruszają każdą sferę włodawskiego życia. Nie należy jednak wszystkich interpretować wprost. Jedne bezpośrednio mówią o Festiwalu Trzech Kultur czy ojcach Paulinach, inne posługują się metaforą tak jak utwór "Wieczna zmarzlina", poświęcony włodawskim sybirakom.
- Do kantaty zostały wybrane dwa moje teksty. Jestem we Włodawie od wielu lat i piszę przeróżne wiersze, głównie dla siebie. Spotykamy się z innymi piszącymi raz w miesiącu i dyskutujemy o własnych dokonaniach. To bardzo miłe uczucie, gdy się słyszy swój tekst wykonywany przez chór. Cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w tym projekcie - mówi Eugeniusz Daniluk, jeden z autorów wierszy.
- Płyta już jest drukowana, więc niebawem będzie można ją dostać. Wystarczy zgłosić się do Towarzystwa Muzyki Chóralnej we Włodawie. Nie możemy jej sprzedać, ale będziemy zachęcać, aby zgłaszając się po płytę, wspierać naszą działalność. Być może część będzie dostępna za pomocą serwisu Patronite. Większość osób z naszego chóru działa w ramach wolontariatu, a każdy nasz występ generuje koszty, więc wszelka pomoc jest mile widziana - tłumaczy Obuchowski i dodaje: - Zadanie to zrealizowaliśmy dzięki dotacji otrzymanej z gminy miejskiej Włodawa, przychylności radnych i burmistrza Muszyńskiego.
Płyta jest zwieńczeniem pięcioletniej działalności chóru. Towarzystwo Muzyki Chóralnej ma jednak apetyt na więcej i zapowiada, że nie poprzestanie na tym projekcie.
Eugeniusz Daniluk
NASZE MIASTECZKO
dedykuję panu Markowi Bemowi
To nasze małe miasteczko
Pośród drzew zieleni
Wieżycami swych świątyń
Już z daleka się mieni
Przy wjeździe do miasta
Nowy kościół się kłania
Chętnych zawsze zaprasza
Na modlitwę od rana
Zaś po stronie przeciwnej
Na najwyższym wzniesieniu
Paulinów - klasztor z kościołem
Ku naszemu zbawieniu
Nieopodal przy parku
Również na kościelnej ulicy
Zmówić pacierz też można
W prawosławnej Bogarodzicy
Tylko w nieodległej synagodze
Nikt nie modli się przecież
Bo najstarszy z narodów
Rozproszono po świecie
Podziękujmy tym wszystkim
Co wkładają swą pracę
By o wszystkich zwyczajach
Nasze życie było bogatsze
Losy ludzi ich kultur
Zmieniają się szalenie
Wzajemnie siebie nie niszczmy
W tym nasze tkwi ocalenie.
Napisz komentarz
Komentarze