Alergia – inaczej uczulenie, to nadwrażliwość na różne pospolite substancje występujące w otoczeniu, żywności i przedmiotach codziennego użytku. Zazwyczaj są one nieszkodliwe, zdarza się jednak, że ludzki organizm zaczyna je traktować jako zagrożenie i wytwarza przeciwciała. Substancje takie nazywane są alergenami i mogą znajdować się dosłownie wszędzie: w powietrzu, w potrawach i napojach, w kosmetykach, środkach piorących, lekach, ubraniach, pościeli, nawet biżuterii, itd. Twym wrogiem może stać się także ukochany pies, kot, czy chomik!
fot. Biorezonans
Test podstawowy obejmuje 250 alergenów:
- pokarmowy: zboża, mięso, orzechy, białka, ryby, używki, owoce, warzywa,
- wziewny: roztocza kurzu, sierści, trawy, krzewy, zioła, drzewa, zboża, kwiaty, pleśnie, grzyby.
Testy identyfikacyjne i obciążenia organizmu – 200 alergenów:
- grzybice, candidosa, grzyby skórne, pierwotniaki, pasożyty, wirusy, bakterie, owady,
- metale ciężkie, pestycydy, środki chemiczne, substancje rakotwórcze, toksyny domowe i przemysłowe,
- chemia spożywcza: konserwanty, barwniki, emulgatory, antyoxydanty, słodziki, przyprawy.
W gabinecie BICOM-MED w Chełmie wykonywane są testy alergiczne do 700 alergenów!
Kliknij TU i poznaj szczegóły
Pasożyty żyją w każdej części naszego ciała. Wykrywa je BICOM 2000. Niechciani goście mogą „mieszkać” w naszych płucach, mięśniach, stawach, wątrobie, przełyku, krwi, oczach, a także w mózgu.
Sposoby zakażenia są prozaiczne. Najczęściej zarażenie pasożytami związane jest z piciem zanieczyszczonej wody i jedzeniem żywności. Pasożyty przedostają się też do naszego wnętrza przez ukąszenie komara, a nawet poprzez powietrze, w którym kurz stanowi transport dla jajeczek pasożytów. Np. kocie i psie pchły przenoszą jajeczka glist; zwierzęta, rozgryzając je, połykają jajeczka i poprzez swój wilgotny oddech rozsiewają je na odległość do 5 metrów. Często zarażenie ma miejsce podczas pobytu nad wodą i letniej kąpieli w zbiornikach słodkowodnych.
Coraz częstsze są również zarażenia noworodków jeszcze w łonie matki.
Jajeczka owsików zachowują żywotność do 6 miesięcy i przez bieliznę osobistą, pościel, maskotki i ręce dostają się do ust dzieci. Jajeczka glist trafiają do nas przez źle umyte truskawki, pietruszkę, koperek, jabłka, winogrona, gruszki, śliwki, itp. Z kolei, szaszłyki lub domowa słonina to 95% gwarancji zarażenia włośnicą. Solona i suszona ryba oraz kawior są przyczyną zarażenia tasiemcem, który osiąga długość 14 metrów, i który może żyć w nas do 25 lat.
Zarazić można się przez brudne ręce i to nie tylko swoje, ale i sprzedawców, kucharzy, kelnerów, itp.
Jajeczka pasożytów podróżują na pieniądzach i poręczach środków transportu publicznego. Wysokie stężenie pasożytów obserwuje się w takich produktach żywnościowych jak bekon, wędzona kiełbasa, szynka, parówki, wieprzowina w każdej formie, wołowina, baranina i drób. Również jaja kurze są często nimi zarażone.
Diagnostyka i wykrywanie za pomocą APARATU BICOM to 95% skuteczności. Każdy pasożyt emituje fale elektromagnetyczne określonej częstotliwości, które wykrywa aparat BICOM 2000. Jest to obecnie najpewniejsza metoda diagnostyki.
Dane kontaktowe
Chełm ul. Mickiewicza 41
telefon: 509 72 73 88
przyjęcia: środy i piątki
więcej informacji: Bicom-Med Chełm
Napisz komentarz
Komentarze