W programie Erasmus+ osoby uczące się zawodu oraz absolwenci mogą zdobywać praktyczne doświadczenie zawodowe oraz podwyższać swoje umiejętności językowe, odbywając staże w przedsiębiorstwach w innym kraju.
Uczniowie kształcący się w zawodach technik ekonomista, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik usług fryzjerskich, technik żywienia i usług gastronomicznych i technik budownictwa zdobywali podczas wyjazdów nowe umiejętności zawodowe i językowe, uczyli się samodzielności i otwartości na kulturę innego kraju.
Uczestnikami projektu było łącznie 54 uczniów, podzielonych na 3 wielozawodowe grupy projektowe, liczące po 18 uczniów każda. Wszystkie koszty ponoszone w związku z realizacją projektu dofinansowane zostały z środków Unii Europejskiej.
Przed każdym wyjazdem uczniowie przygotowywali Europass CV oraz uczestniczyli w zajęciach przygotowawczych, które obejmowały przygotowanie organizacyjne, językowe, kulturowe i pedagogiczne. Uczyli się języka hiszpańskiego w czasie lekcji z hiszpańskim lektorem oraz poprzez europejską platformę wsparcia językowego online (OLS).
Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się dnia 21 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół Nr 1 Krasnymstawie. Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie przez Wojciecha Maślonę – dyrektora szkoły, certyfikatów potwierdzających uznanie nabytych kompetencji zawodowych, interdyscyplinarnych i językowych. Organ prowadzący reprezentowali Witold Boruczenko – przewodniczący Rady Powiatu, Marek Nowosadzki – wicestarosta, Justyna Przysiężniak – wiceprzwodniczaca Rady Powiatu, Ewa Nieścior- przewodnicząca Komisji Oświaty.
Podczas spotkania uczestnicy projektu podzielili się swoimi wrażeniami i wspomnieniami ze społecznością szkolną i zaproszonymi gośćmi. Swoje spostrzeżenia i obserwacje przekazali w krótkich opowieściach, tym ciekawszych i zabawniejszych, że wielu z nich po raz pierwszy zetknęło się ze stylem życia i kulturą innego europejskiego kraju.
Ilustracją do wspomnień była wystawa fotografii, obrazująca zwiedzane miejsca i wspólnie spędzane chwile. Sewilla, Malaga i Ubeda, trzy hiszpańskie miasta, w których odbywały się praktyki, urzekły młodzież swoją atmosferą gorącego słońca, flamenco i niekończącą się nigdy fiestą. Okolice tych miast zachwyciły pięknymi plażami, zabytkami oraz ciągnącymi się po horyzont gajami oliwnymi.
Wielki aplauz wzbudził pokaz tańca flamenco, przygotowany przez kilka uczestniczek praktyk, które podczas wyjazdu do Malagi z zapałem ćwiczyły choreografię pod okiem tamtejszej instruktorki. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja przygotowanych hiszpańskich przysmaków: nazywanej „płynnym złotem” szlachetnej oliwy z Ubedy oraz różnorakich przystawek czyli słynnych tapas.
Podróże kształcą – mądrość tego przysłowia potwierdzili wszyscy uczestnicy projektu. Nabyte umiejętności pomogą im w dalszej edukacji, a w przyszłości w karierze zawodowej, nawiązane przyjaźnie i zebrane doświadczenia zaprocentują w życiu osobistym.
Całokształtem projektu i jego realizacją zajmują się Panie Monika Łepik i Małgorzata Jędruszczak. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.ilovezetka.pl oraz fb Zetka w Hiszpanii.
Napisz komentarz
Komentarze