Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 22:32
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama

Koniec NFZ i co dalej?

NFZ na pewno zostanie zlikwidowany. Ta obietnica premier Beaty Szydło i ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła ma pozwolić na poprawienie sytuacji w ochronie zdrowia. Nie ma jeszcze żadnych decyzji ani konkretnej daty, ale zespół ds. opracowania zmian organizacyjnych w związku z planowaną likwidacją NFZ działa od kilku miesięcy.
Koniec NFZ i co dalej?

Jeszcze do niedawna mówiło się, że NFZ zostanie postawiony w stan likwidacji już 1 stycznia 2018 roku. Obecnie nie są podawane żadne ramy czasowe. Sytuację przez kilka miesięcy analizuje już zespół ds. opracowania zmian organizacyjnych w związku z planowaną likwidacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak ustaliliśmy, zadania NFZ przejmą Wojewódzkie Urzędy Zdrowia (to nowy twór powstały z przekształcenia wojewódzkich oddziałów NFZ), a na poziomie centralnym – Ministerstwo Zdrowia.

Zapytaliśmy doradcę ministra zdrowia, co zmiany oznaczają dla obywateli?

– Zmiany ułatwią pacjentom dostęp do ochrony zdrowia. Jakość opieki nie tylko się nie pogorszy, ale poprawi. Tutaj nie chodzi o zmianę nazwy instytucji, ale o wprowadzenie w życie systemu powszechnego ubezpieczenia obywateli. Obecnie prawie 7 proc. Polaków zatrudnionych na tzw. umowy śmieciowe nie ma ubezpieczenia. Likwidacja NFZ jest tylko jednym z elementów całej reformy systemu ochrony zdrowia – mówi Jakub Banaszek, doradca ministra zdrowia.

Korzyść ma być również m.in. dla szpitali.

– Placówkom służby zdrowia będzie łatwiej sprawozdawać, a przecież na tej podstawie, otrzymują środki finansowe niezbędne do swojego funkcjonowania. Odchodzimy od ubezpieczenia zdrowotnego, obowiązującego od 1999 roku, na rzecz powszechnego zabezpieczenia opieki zdrowotnej wszystkim obywatelom. Takie zasady obowiązują w większości krajów europejskich. Polska również dąży do takich rozwiązań – mówi Banaszek.

Pracownicy NFZ po przekształceniu tej instytucji otrzymają propozycję zatrudnienia w nowo tworzonych wojewódzkich urzędach zdrowia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama