Pula poszerzy się m.in. o oznaczenie poziomu ferrytyny, witaminy B12, kwasu foliowego, przeciwciał anty-HCV czy antygenów H. pylori w kale, a także Strep-test, czyli szybki test wykrywający antygen paciorkowca, czyli badania, na które do tej pory kierowali lekarze specjaliści. A to nie koniec. Kolejny pakiet darmowych badań zostanie uruchomiony jesienią.
Pakiet badań diagnostycznych miałby zostać ponownie poszerzony. Tym razem m.in. o badania z obszaru kardiologii jak echo serca, EKG wysiłkowe, oznaczanie albuminurii w moczu, a także z kręgu endokrynologii, jak przeciwciała przeciwtarczycowe i biopsja aspiracyjna cienkoigłowa. Jest również propozycja, aby znalazły się w nim także badanie spirometryczne, które wraz z próbą rozkurczową pozwoliłoby lekarzowi POZ zdiagnozować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Druga pula badań byłaby dostępna tylko w tych poradniach POZ, które podejmą się wprowadzenia opieki koordynowanej nad pacjentami z chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, astma czy niewydolność serca.
Na finansowanie nowych badań każda placówka POZ ma otrzymać osobny, tzw. budżet powierzony.
Czytaj także:
- Małpia ospa dotarła do Polski. Minister zdrowia potwierdza
- Chełm. Z wycieczki prosto do szpitala. Coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol…
- Lubelskie. Konopie między pomidorami i malinami. Tłumaczenia seniorki były rozbrajające [WIDEO]
- Lubelski lekarz zatrzymany przez CBA. Pacjenci płacili za zabiegi, choć nie powinni
Napisz komentarz
Komentarze