Proces formowania 18 Stołecznej Brygady OT, 19 Nadbużańskiej Brygady OT i 20 Przemyskiej Brygady OT jest zaplanowany do 2025 roku. Do tego czasu w strukturze każdej z brygad powstaną: dowództwo i sztab, po trzy bataliony lekkiej piechoty oraz samodzielne pododdziały, takie jak: logistyczne, dowodzenia, saperów oraz zabezpieczenia medycznego.
Dowództwo i sztab 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie kompleksu wojskowego w Rembertowie. Kolejne bataliony lekkiej piechoty będą dyslokowane na terenie stolicy w ramach istniejących kompleksów wojskowych. Stałym rejonem odpowiedzialności 18SBOT będzie Miasto Stołeczne Warszawa.
Brygada będzie się specjalizowała w obronie miasta, ale poza zdolnościami typowo wojskowymi w zakresie walki w mieście szkolenie będzie też obejmowało tzw. USAR, ang. Urban Search And Rescue, czyli zadania poszukiwań oraz ratownictwa. Taka specjalizacja brygady jest oczywiście następstwem analiz toczącej się wojny w Ukrainie i wniosków z obrony tamtejszych miast. Stołeczna brygada jest trzecią brygadą WOT na terenie Mazowsza. Jej utworzenie było oczekiwane od dawna przez wielu ochotników, którzy swoje wstąpienie w struktury WOT uzależniali od dyslokowania na terenie samej stolicy batalionów lekkiej piechoty przygotowywanych do działań w mieście.
Czytaj także: Wakacje z WOT. Już rozpoczęto zapisy! Można się nauczyć strzelać
Brygady nadbużańska oraz przemyska będą pełniły podobne funkcje do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza. Ich zadaniem będzie ścisła współpraca z odpowiednimi oddziałami Straży Granicznej i jej bezpośrednie wsparcie w ochronie wschodniej granicy Polski.
Dowództwo i sztab 19 Nadbużańskiej Brygady OT, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie Chełma. Kolejne dwa bataliony lekkiej piechoty będą formowane na terenie Białej Podlaskiej oraz Hrubieszowa i Poturzyna. Stałym rejonem odpowiedzialności 19NBOT będą powiaty z województwa lubelskiego przyległe do granicy (bialski, włodawski, chełmski, miasto Chełm, hrubieszowski i tomaszowski).
Dowództwo i sztab 20 Przemyskiej Brygady OT, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie Przemyśla. Kolejne dwa bataliony lekkiej piechoty będą dyslokowane w Jarosławiu oraz Sanoku. Stałym rejonem odpowiedzialności 20PBOT będą powiaty z województwa podkarpackiego przyległe do granicy (lubaczowski, jarosławski, przemyski, sanocki, leski i bieszczadzki).
Kim jest dowódca Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej?
Pułkownik Robert Kasperczuk ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Łączności w Zegrzu, Politechnikę Lubelską, Akademię Obrony Narodowej, INFOSEC Officer Course w NATO Communications and Information Systems School w Latinie we Włoszech oraz High Command Study Course w NATO Baltic Defence College w Tartu w Estonii. Po promocji oficerskiej został skierowany do 1. Pułku Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej na stanowisko dowódcy plutonu. Kolejnym etapem jego kariery zawodowej była służba w 3. Brygadzie Zmechanizowanej gdzie zajmował stanowiska do oficera Sekcji S-6. Następnie został skierowany do wykonywania obowiązków w 1. Dywizji Zmechanizowanej, gdzie pełnił funkcję szefa Sekcji Zarządzania Bezpieczeństwem Systemów Łączności i Informatyki.
Kolejnym etapem jego służby była ponownie 3. Brygada Zmechanizowana gdzie zajmował stanowisko szefa Sekcji S-6, w tej roli odpowiadał za tworzenie Dowództwa Wielonarodowej Brygady (LITPOLUKRBRIG) i batalionu dowodzenia Wielonarodowej Brygady. Po stworzeniu struktur międzynarodowych zostaje wyznaczony na stanowisko szefa Sekcji S-6 tejże brygady, a następnie na stanowisko dowódcy batalionu dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie. W 2017 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Oddziału Wsparcia Teleinformatycznego w Zarządzie Kierowania i Dowodzenia-P6 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W 2020 roku objął stanowisko komendanta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.
- Jednym z najważniejszych momentów w moim życiu było dowodzenie batalionem dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie, stworzenie jego struktur, wyposażenie w sprzęt, wyszkolenie i scertyfikowanie do realizacji zadań wspierających litewsko-polsko-ukraińską brygadę. Największym wyzwaniem była służba w Sztabie Generalnym WP - niezwykłe doświadczenie i budowanie wiedzy o funkcjonowaniu Sił Zbrojnych na poziomie strategiczno-politycznym - mówi płk Robert Kaspeczuk.
Czytaj także: Do wojska, marsz! Zapisy trwają nawet w Chełmie
- Cenię w ludziach wiedzę i kreatywność. Praca w zespole to wymiana wiedzy, budowanie kompetencji i zdobywanie doświadczenia. Bez wiedzy nie ma doskonałości. Motywują mnie słowa generała George'a Pattona: „Rób wszystko, czego sam wymagasz od ludzi, którymi zarządzasz”. Te słowa przekułem we własną misję. Znalazłem swój klucz do bycia liderem, kieruję się zasadą wzajemności - Stawiaj zadania w taki sposób, jakbyś chciał je otrzymywać. Traktuj ludzi w taki sposób, jakbyś sam chciał być traktowany. Chcę zbudować silny zespół, gotowy do pomocy lokalnym społecznościom. Cel jest jeden - pomaganie ludziom - dodaje dowódca 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Wszystkie trzy nowo tworzone brygady jeszcze w tym roku na jesieni przyjmą w swoje struktury pierwszych ochotników. Wszyscy chętni do służby w WOT powinni kontaktować się z Wojskowymi Centrami Rekrutacji lub z rekruterami WOT, do których kontakt można znaleźć na stronie: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Obecnie w WOT sformowanych jest piętnaście brygad OT, w ramach formacji funkcjonują też dwa centra szkolenia (w Toruniu i Zegrzu). W formacji pełni służbę ponad 32 tys. żołnierzy, w tym ponad 28 tys. ochotników. Struktury WOT są rozwinięte we wszystkich województwach.
Napisz komentarz
Komentarze