Chodzi o realizowany od marca proces przechodzenia na standard nadawania sygnały naziemnej telewizji cyfrowej w technologii DVB-T2/HEVC. Dzięki temu widzowie zyskają lepszą jakość dźwięku i obrazu, oraz będą mieli dostęp do tzw. telewizji hybrydowej.
„To nowoczesna wersja teletekstu, znanego w Polsce lepiej jako telegazeta. Jest nazywana telewizją hybrydową, ponieważ standard ten łączy tradycyjną transmisję stacji telewizyjnych z dodatkowymi treściami multimedialnymi, udostępnianymi poprzez sieć internetową. Przyjmują one najczęściej postać prostych komunikatów graficzno-tekstowych, wyświetlanych w rogu ekranu telewizora” – wyjaśnia na swojej stronie internetowej jeden z wiodących w Polsce operatorów telewizyjnych.
Większość obszaru Polski już jest w zasięgu DVB-T2/HEVC. 27 czerwca dołączą kolejne województwa:
- część mazowieckiego,
- warmińsko-mazurskie,
- lubelskie.
Niestety wiele osób nie ma sprzętu dostosowanego do odbioru nowego sygnału. Muszą albo kupić dekoder, albo telewizor. Państwo dopłaca do takiej inwestycji: do dekodera 100 złotych, do telewizora 250 zł.
Wniosek o przyznanie dofinansowania można złożyć przez internet lub w placówkach Poczty Polskiej. Wnioskodawca otrzyma w odpowiedzi specjalny kod (mailem lub tradycyjnym listem), który może zrealizować w sklepie.
Nie każdym – zaznaczmy. Trzeba udać się do jednej z placówek biorących udział w rządowym programie. Należy także pamiętać, że program funkcjonuje tylko do końca tego roku. Później nie będzie można skorzystać z dotacji.
Czy to oznacza, że jeżeli ktoś 27 czerwca zostanie ze starym sprzętem, nie będzie mógł oglądać telewizji? Niekoniecznie. Otóż Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się, aby TVP nadawała w starym systemie. Powód? Wojna w Ukrainie.
Rządzący uznali, że gdyby pojawiło się jakieś zagrożenie, to odpowiednie komunikaty będą wyświetlane na ekranach telewizorów, i z taką informacją należy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Także tych, którzy nie są przygotowani na odbiór nowego sygnału.
TVP i wszystkie jej kanały w obecnym systemie mogą nadawać do końca 2023 roku.
Napisz komentarz
Komentarze