Umowa z firmą Sarinż została podpisana 1 grudnia 2023 roku i obejmowała przebudowę niemal 11,5 km dróg, w tym ponad 9 km dróg wojewódzkich oraz przeszło 2 km dróg powiatowych. Modernizacją miały zostać objęte al. Armii Krajowej wraz z wiaduktem, al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, ul. Hrubieszowska, ul. Włodawska, ul. Szpitalna, ul. Lubelska, ul. Zawadówka oraz ul. Ceramiczna. Prace miały na celu poprawę infrastruktury drogowej w związku z budową terminala intermodalnego, który ma kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta.
Po roku od podpisania umowy ukończono dwie ulice: Zawadówkę i Włodawską. Jeszcze kilka dni temu, podczas sesji Rady Miasta Chełm, władze miasta omawiały harmonogram dalszych prac, podkreślając, że inwestycja przyniesie znaczne utrudnienia w ruchu drogowym.
- To nie będą drobne utrudnienia, ale gigantyczne korki. Skala projektu wymaga cierpliwości i zrozumienia - mówił wiceprezydent Radosław Wnuk.
Jednym z omawianych podczas sesji problemów był brak zgody PKP na budowę alternatywnego przejazdu kolejowego. Zamknięcia i ograniczenia w ruchu miały obniżyć prędkość poruszania się pojazdów w mieście nawet o 90%. Radni apelowali o rozwiązania łagodzące skutki inwestycji, takie jak alternatywne trasy objazdowe, dodatkowe linie autobusowe czy rozmieszczenie karetek pogotowia po obu stronach torów kolejowych.
Sarinż wycofuje się z projektu
Od przedstawiciela firmy Sarinż, dowiedzieliśmy się, że spółka wypowiedziała miastu umowę z dniem 31 grudnia 2024 roku. Wypowiedzenie umowy przez Sarinż stawia cały projekt pod znakiem zapytania. Powody tej decyzji nie zostały jeszcze oficjalnie podane, ale sytuacja budzi niepokój.
Miasto jednak uspokaja:
"Potwierdzamy, że dostaliśmy oświadczenie od wykonawcy ws. odstąpienia od umowy. Po analizie prawnej zostało ono uznane za bezskuteczne. Stanowisko miasta zostało przekazane wykonawcy w dniu 2 stycznia. Nie jest to dla nas sytuacja nowa. Dość wspomnieć chociażby spór z firmą Budimex przy okazji przebudowy DK12 w granicach administracyjnych miasta, ostatecznie zakończony w pozytywnej formule po mediacjach w Prokuratorii Generalnej. Do całej sprawy podchodzimy z dużym spokojem. Co istotne – dofinansowanie pozostaje niezagrożone, jesteśmy przekonani, że inwestycja zostanie zrealizowana. Zalecamy również wstrzemięźliwość w stawianiu radykalnych ocen, ponieważ nie służy to całej sprawie"- przekazał nam rzecznik magistratu Damian Zieliński.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze