Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Akademia Bialska

Sztangiści poszukiwani

Trenerzy sekcji podnoszenia ciężarów Ludowo-Uczniowskiego Klubu Sportowego w Chełmie czekają na kolejnych zawodników, którzy chcieliby kontynuować tradycję tego sportu.
Sztangiści poszukiwani

Treningi odbywają się od poniedziałku do piątku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Chełmie. Chełmscy adepci tego sportu przez cały czas osiągają kolejne sukcesy.

 

Góra medali po reaktywacji

Sekcja podnoszenia ciężarów Ludowo-Uczniowskiego Klubu Sportowego została reaktywowana przez Marka KonaszczukaStanisława Kalisza oraz Ryszarda Śliwińskiego w 2014 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Chełmie. Od 2015 roku, po rezygnacji Stanisława Kalisza, działa w ZSO nr 6. Od tamtego czasu w treningach brało udział kilkadziesiąt młodych osób, zainteresowanych sportem z bogatą lokalną tradycją. Sekcja jest cały czas otwarta dla kolejnych śmiałków gotowych spróbować swoich sił w tym sporcie. Treningi pod okiem Marka Konaszczuka i Ryszarda Śliwińskiego szybko zaczęły przynosić sukcesy obecnym zawodnikom. 

Pierwszym bardzo obiecującym zawodnikiem sekcji okazał się Konrad Lutruk, który krótko po rozpoczęciu treningów zaczął osiągać znaczne sukcesy. Podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Trójboju Siłowym w Zalesiu w 2016 roku zdobył trzy złote medale, a także puchar Grand Prix w martwym ciągu, ustanawiając wtedy rekord Polski w swojej kategorii. Obecnie kolejne krążki do swojego dorobku stale dołącza 14-letnia Olga Matysiak, która w sekcji ćwiczy od kilku miesięcy. O jej zadatkach na mistrzynię świadczą: srebrny medal w podnoszeniu ciężarów na Mistrzostwach Województwa Lubelskiego do lat 20, dwa złote medale podczas tegorocznych Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Zalesiu (gdzie pobiła rekord Polski w martwym ciągu), dwa złote krążki w Mistrzostwach Europy w Białej Podlaskiej (tam pobiła rekord Europy w wyciskaniu leżąc i martwym ciągu), medal zdobyty podczas zmagań o Puchar Starosty Lubelskiego i Memoriału Wacława Czuraka w Piotrowicach, a także udany występ w Młodzieżowych Mistrzostw Polski LZS. Bardzo dobre wyniki sportowe wciąż osiąga również Ryszard Śliwiński. Od czasów reaktywacji sekcji masters zdobył po trzy złote medale na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym, Międzynarodowych Mistrzostwach Białorusi oraz Mistrzostwach Polski Mastersów w Jarocinie. Na swoim koncie ma także złoty medal na Mistrzostwach Świata w Trójboju Siłowym w Herzbergu, dwa złote medale i jeden brązowy w Pucharze Świata w Trójboju siłowym w Łucku na Ukrainie oraz dwa złote medale w Pucharze Karpat w Zalesiu. W maju do swojego dorobku dołaczył złoty medal na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Więcborku, a w czerwcu kolejny złoty krążek podczas Mistrzostw Europy w Białej Podlaskiej.

Obecnie zawodnicy LUKS w Chełmie przygotowują się do wrześniowych Mistrzostw Świata, gdzie Ryszard Śliwiński i Olga Matysiak spróbują sił w martwym ciągu. Sekcja apeluje również do potencjalnych sponsorów o wsparcie ich starań. Kolejne fundusze pozwoliłyby nie tylko na start w innych konkurencjach najbliższych zmagań, ale również na rozwijanie umiejętności kolejnych zawodników.

Historia pisana sukcesami

Podnoszenie ciężarów w Chełmie sięga roku 1958, kiedy to przy ul. Obłońskiej stworzono pierwszą siłownię, gdzie zawodników trenował Tadeusz Wosk. Zajęcia przyczyniły się do powstania dwa lata później LZS Gryf, któremu patronowała Powiatowa Rada LZS w Chełmie. Niedługo potem pojawiły się pierwsze medale. W latach 1965 - 1966 złote krążki na Mistrzostwach Polski LZS zdobywali Kazimierz Łatyński oraz Kazimierz Być.  W 1967 roku na Mistrzostwach Polski Juniorów w Kielcach srebrny medal w trójboju siłowym wywalczył Adam Prokop wynikiem 340 kg. Pozostali zawodnicy Gryfu pobili natomiast rekordy Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów: Kazimierz Łatyński 280 kg, Wiesław Proć370 kg, Andrzej Zdybek 355 kg, Andrzej Nowosad 392,5 kg, Kazimierz Być 357,5 kg.

W 1969 roku sekcja zmieniła swoją siedzibę i przemianowała na KS Chełmianka Chełm. Rok później złoty medal oraz Mistrzostwo Polski LZS zdobył w Kwidzyniu Zbigniew Szwed, a w 1972 roku brąz na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski wywalczył Marian Skrajnowski.

W 1976 roku klub ponownie zmienił nazwę, stając się Agrosem Chełm i kontynuując medalowe pasmo sukcesów. Wśród najważniejszych osiągnięć sekcji można wymienić złote medale Marka Korzana i Andrzeja Szajnera oraz brązowy Stanisława Kalisza podczas Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych czy brązowy medal Zbigniewa Burwaczenko w Mistrzostwach Polski LZS. W 1978 roku do klubu Agros Chełm dołączyli nowi szkoleniowcy - Józef Zieliński, Stanisław Kalisz oraz Czesław Suski, którzy utworzyli miejsce do podnoszenia ciężarów w Technikum Rolniczym w Okszowie. W 1981 roku pracę szkoleniowca podjął również obecny trener LUKS w Chełmie, Marek Konaszczuk, który utworzył sekcję ponoszenia ciężarów przy Zespole Szkół Zawodowych Kombinatu Cementowego Chełm przy ul. Jagiellońskiej, gdzie pracował do 1989 r.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama