Krajowa akcja #EuroMisja realizowana jest we współpracy z Fundacją Wolności Gospodarczej. Przedstawiciele organizacji młodzieżowej partii Nowoczesna rozdawali mieszkańcom miasta ulotki związane z akcją.
- Głównym celem naszej akcji jest promocja euro w Polsce. Dlatego objeżdżamy różne województwa. Jest to nasze szóste spotkanie na Lubelszczyźnie. Euro jest walutą emitowaną przez Europejski Bank Centralny. Naszym zdaniem, euro jest alternatywą, która pomogłaby polskiej gospodarce w dalszym rozwoju. Przede wszystkim jest to waluta bardzo stabilna i bezpieczniejsza niż złotówka. W czasie kryzysów ludzie, inwestorzy uciekają przede wszystkim do niej. Mogliśmy to zaobserwować przy okazji kryzysu z koronawirusem i wojny w Ukrainie. Wtedy złotówka osłabła, a wzmocniło się euro - mówił Szymon Bednarczyk, sekretarz Młodych Nowoczesnych w regionie lubelskim.
Wśród plusów przejścia na euro wymienił również niższą inflację czy lepszą ochronę oszczędności Polaków. Przekonywał, że korzyściami jest też brak konieczności wymiany waluty podczas podróży czy przy handlu.
- Dużym plusem euro jest też to, że Polska znalazłaby się w centrum zarządzania zintegrowaną zjednoczoną Europą. O najważniejszych kwestiach związanych z działaniem Unii Europejskiej decydują przede wszystkim państwa strefy euro, która w tej chwili się rozrasta. W 2023 roku dołączy do niej Chorwacja. W 2027 z kolei planuje wejść do niej Rumunia i Bułgaria - dodał Bednarczyk.
W spotkaniu uczestniczyła również rodowita chełmianka Gabriela Bukowska. Należy do międzynarodowego koła Młodych Nowoczesnych. Z perspektywy osoby mieszkającej na co dzień we Włoszech opowiedziała, jak wprowadzenie nowej waluty ułatwiłoby Polakom funkcjonowanie w wielu krajach Europy, a turystom z pobyt w Polsce.
- Wiem, że dla wielu Polaków problemem jest wymiana waluty w naszym kraju. Na wymianie w kantorach, niestety, dużo tracimy. Gdyby w Polsce można było korzystać z euro, byłoby dużo łatwiej. Za wszystkie importowane produkty trzeba płacić w tej walucie. Za każdym razem musimy podczas zakupów wydać więcej, bo najpierw płacimy za przewalutowanie. Nie tylko w sklepach. W taki sposób płacimy za surowce, podstawowe produkty przemysłowe, ubrania, samochody, sprzęt elektroniczny czy zakupy przez internet - mówiła Bukowska.
Czytaj także:
- Chełm: Odciski dłoni gwiazd kolarstwa znajdą się w naszym mieście
- Chełm. Szef MON na przysiędze żołnierzy dobrowolnej służby wojskowej [ZDJĘCIA]
- Chełm. Nasi muzycy na wielkim święcie disco w Stalowej Woli [WIDEO]
- Gm. Dorohusk. Efekty międzynarodowego pleneru w Świerżach [ZDJĘCIA]
Napisz komentarz
Komentarze