Największe zainteresowanie w Zespole Szkół nr 1 w Krasnymstawie wzbudził technik żywienia i usług gastronomicznych. Ten kierunek kształcenia wybrało 36 osób. Niewiele mniejszym wzięciem cieszył się technik pojazdów samochodowych (33 uczniów). Kolejne miejsca zajmują technik spawalnictwa (19 uczniów) i technik ekonomista (11 uczniów).
Sporo absolwentów podstawówek wybrało również funkcjonującą w „Zetce” szkołę branżową. Fryzjerami chce zostać 18 osób, kucharzami - 14, mechanikami pojazdów samochodowych - 11 i murarzami-tynkarzami - 11.
Drugim miejscem pod względem naboru musi zadowolić się tym razem Zespół Szkół nr 2 w Krasnymstawie. Siedem kierunków w technikum, któremu patronuje Bartosz Głowacki, wybrało 151 osób. W tym roku największym zainteresowaniem cieszył się technik informatyk. Naukę w tym zawodzie wybrały 33 osoby.
Na kolejnych miejscach są: technik programista (23 uczniów), technik elektryk (22 uczniów), technik hotelarstwa (20 uczniów), technik geodeta (20 uczniów), technik optyk (18 uczniów) i technik mechanizacji rolnictwa (15 uczniów).
W krasnostawskich liceach lepszy nabór miało I LO, gdzie chce się uczyć 108 osób. Aby tam się dostać, absolwenci szkół podstawowych musieli przekroczyć próg 90 punktów na egzaminie ósmoklasisty. Do klasy biologiczno-chemicznej akces złożyło 39 osób. W klasie politechnicznej zamierza kształcić się 31 uczniów. Do klasy humanistycznej aspiruje 22 uczniów, a do ekonomicznej - 16.
Żeby w II LO w Krasnymstawie dostać się do klasy psychologiczno-pedagogicznej, trzeba było mieć 90 punktów. Kierunek ten wybrało 31 osób. Do pozostałych oddziałów próg wynosił 80 pkt. W klasie europejskiej chce się uczyć 28 uczniów, w dziennikarsko-prawniczej - 18, a w geoinformatycznej - 15. W sumie wpłynęły 92 aplikacje.
Do Zespołu Szkół w Żółkiewce dostały się 22 osoby. Powstanie tam tylko jedna klasa pierwsza kształcąca w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.
- Szkoły podstawowe w powiecie krasnostawskim ukończyło w tym roku około 730 uczniów. Warto podkreślić, że do naszych szkół przyszły osoby z tak zwanego podwójnego rocznika, które zaczęły edukację jako sześciolatki. Na uwagę zasługuje również bardzo wysoki wskaźnik przyjętych absolwentów, do którego dążyliśmy od wielu lat. Tym razem wyniósł 70,99 procent i jest najwyższy od co najmniej 10 lat. Duża w tym zasługa zintensyfikowanych działań promocyjnych prowadzonych przez licea i technika. Dzięki multimediom i portalom społecznościowym pokazywano między innymi klimat i życie społeczne w placówkach, co dla niektórych osób jest ważnym czynnikiem wyboru dalszej drogi kształcenia - komentuje wicestarosta Marek Nowosadzki.
Czytaj także:
- Nie poddadzą się bez walki. Mieszkańcy protestują i blokują odwierty [ZDJĘCIA]
- Gm. Rudnik. 9. Festiwal Wizji w Wierzbicy pełen atrakcji
- Zaatakował nożem rodziców. Rzucił się również na policjantów
- Krasnystaw. Miasto zamierza sprzedać biurowiec po zakładzie Cora-Tex
Napisz komentarz
Komentarze