Lista zarzutów, jakie mieszkańcy kilku ulic, położonych w centralnej części Rejowca Fabrycznego, kierują pod adresem władz miasta, jest długa. Głównie ubolewają nad tym, że nie mają gdzie wyjść ze swoimi pociechami, ponieważ najbliższy plac zabaw znajduje się dopiero przy miejskim przedszkolu, a tereny zielone wokół bloków są zaniedbane. Dzieci są tymczasem zmuszone do tego, by bawić się przy niebezpiecznej ulicy.
- Nasze osiedle nazywamy „zapomnianym”, ponieważ nie możemy doprosić się o regularne remonty ulic i wykaszanie zieleni. Strefy wokół bloków wyglądają tak, jak byłyby wyjęte wprost z poprzedniej epoki. Mimo licznych próśb i interwencji u miejskich władz, nasze potrzeby są pomijane. Nie wiem, z jakiego powodu... – twierdzi pan Tomasz.
Jak do postulowanych problemów podchodzą władze miasta?
- Tereny zielone są rzadziej koszone m.in. na prośbę wielu mieszkańców. Jest to sposób na to, by przez dłuższy czas utrzymać wilgotność gleby. Jest to zresztą ogólnopolski trend na rzecz przeciwdziałania skutkom suszy. Urząd miasta wykonuje te prace przy pomocy własnych pracowników lub zlecając je odpowiednim firmom zewnętrznym. Staramy się regularnie kosić trawniki na osiedlach, wzdłuż chodników, place zabaw oraz pasy przydrożne. Rzadziej koszone są tereny zielone w parkach miejskich. Należy również zaznaczyć, że tereny wokół bloków, np. tych położonych przy ulicy Reja, należą do wspólnot mieszkaniowych, gdzie o terminach koszenia decydują gospodarze – twierdzi Agnieszka Błaszczuk z kancelarii Urzędu Miasta Rejowiec Fabryczny.
Urzędnicy wyrażają również zdecydowany sprzeciwem wobec twierdzenia, że osiedle jest zapomniane i nie są na nim podejmowane żadne działania inwestycyjne.
- W kwartale terenów miejskich za blokami przy ul. M Reja, na wniosek radnych z osiedla Centrum i w porozumieniu z mieszkańcami tego osiedla, planujemy urządzić w ciągu najbliższych trzech tygodni osiedlowy plac zabaw. Decyzje już zostały podjęte i burmistrz ustalił z wykonawcą inwestycji zakres prac – dodaje Błaszczuk.
Urzędnicy utrzymują, że określenia, jakich używają mieszkańcy osiedla Centrum dla nazwania swojej sytuacji („zapomniane osiedle”), formułowane są na wyrost i niezgodne z rzeczywistością. W opinii burmistrza Rejowca Fabrycznego, Stanisława Bodysa, można powiedzieć nawet, że miejsce to w ostatnich latach i miesiącach „wypiękniało”.
- Wzdłuż ulicy Cementowej do ul. Orzechowej powstał trotuar ze stylizowanymi lampami. Teren jest estetycznie urządzony, zostały tam zamontowane ławki i tablice o dziejach miasteczka, odnoszące się m.in. do historii cementowni. Zupełnie niedawno gruntownie zmodernizowano trakt, gdzie odbywa się tradycyjny sobotni targ ze straganami. Trwają obecnie uzgodnienia dotyczące rewitalizacji części tego kwartału, tj. przebudowy starych drewnianych garaży. Urząd jest w trakcie opracowania planu dla nowej zabudowy garaży. Wszystkie prace będą zmierzały w tym kierunku, by miejsce położone blisko budynków mieszkalnych było stopniowo coraz bezpieczniejsze i estetyczne – mówi burmistrz Bodys.
Na osiedlu Centrum położone są również dwa parki miejskie, które znajdują się pod ochroną konserwatorską, dlatego plan ich rewitalizacji musi być uzgodniony z odpowiednimi organami.
- Udało nam się zamknąć wszystkie procedury związane z tymi parkami i obecnie ogłosiliśmy przetargi na wyłonienie wykonawcy niezbędnych robót – wyjaśnia burmistrz.
To, co szczególnie bolało mieszkańców osiedla, to fakt, że odpady, gromadzone w wyznaczonym do tego miejscu (teren przy ogródkach działkowych), wywożone są nieregularnie. Poza tym znajdują się tam często przedmioty i materiały, które nigdy nie powinny się tam znaleźć – gruz lub inne odpady poremontowe.
- Niewątpliwie jest to problem, z którym borykają się nie tylko zarządcy poszczególnych wspólnot, ale tak naprawdę wszyscy mieszkańcy. To kwestia wspólnej odpowiedzialności za odpowiednią segregację odpadów. Już we wrześniu tą sprawą zajmą się ekologiczne patrole uczniów – reasumuje burmistrz Stanisław Bodys.
Czytaj także:
- Gm. Rejowiec Fabryczny. Święto plonów w Wólce Kańskiej
- Rejowiec Fabryczny. Pomóżmy zebrać „złotóweczki na remont łazieneczki"
- Rejowiec Fabryczny. Będzie bezpieczniej przy 3-go Maja i Jana Pawła II?
- Gm. Rejowiec Fabryczny. XX Jarmark Pawłowski już za nami!
Napisz komentarz
Komentarze