Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Gm. Gorzków. Będą szukali śladów potyczki powstańców w Wielkopolu

Przedstawiciele stowarzyszeń „Wschód” i „Michalec 1864” zapraszają na wydarzenie patriotyczno-narodowe „Poszukiwania śladów potyczki wojsk rosyjskich z polskimi powstańcami na Wielkopolu”.
Gm. Gorzków. Będą szukali śladów potyczki powstańców w Wielkopolu
Wiesław Antoniak prezentuje jedno z miejsc, gdzie będą prowadzone prace poszukiwawcze.

Źródło: Michalec 1864

- W ubiegłym roku Stowarzyszenie Historyczno-Etnograficzne Miłośników Ziemi Lubelskiej „Wschód” i Stowarzyszenie "Michalec 1864" zorganizowało podobne wydarzenie. Teraz planujemy przeprowadzić badania terenowe na szerszą skalę z wykorzystaniem wykrywaczy metali. Będą także gry i zabawy dla dzieci, pokazy broni czarnoprochowej, historyczne obozowisko, wystawa historyczna, spotkania z grupami rekonstrukcyjnymi i ognisko - mówi Krzysztof Sokołowski, prezes stowarzyszenia Wschód.

Czterodniowe wydarzenie rozpocznie się 1 września od spotkania integracyjnego w siedzibie stowarzyszenia „Michalec 1864” w Wielkopolu 66 A. Omówiony zostanie program i zakres prac badawczych. Początek o godz. 17. Prace poszukiwawcze rozpoczną się następnego dnia i będą kontynuowane 3 września. W piątek i sobotę będą rozpoczynały się o godz. 9.

- Będziemy szukać śladów potyczki na powierzchni około 30-40 hektarów. Wszyscy właściciele pól wyrazili na to zgodę. Niektórzy jedynie zastrzegali, żeby poczekać na zebranie zboża lub zakończenie prac polowych. Walki musiały się toczyć gdzieś w pobliżu. Na moim polu znalazłem monety, a sąsiad powstańczą przypinkę. Nie wykluczamy, że najwięcej będzie pamiątek z okresu I wojny światowej - mówi Wiesław Antoniak ze stowarzyszenia „Michalec 1864”.

Sobotnie popołudnie zamieni się w piknik rodzinno-patriotyczny. W Wielkopolu zaprezentowane zostaną przedmioty pozyskane podczas badań. Będzie też wystawa plenerowa eksponatów z czasów pierwszej wojny światowej. Z kolei Krzysztof Sokołowski oprowadzi uczestników po jego prywatnym muzeum w Gorzkowie.

O godz. 17 złożone zostaną kwiaty w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Gorzkowie, ku pamięci ks. Franciszka Drewnowskiego, proboszcza tej parafii w latach 1850-1875 i organizatora ruchu powstańczego. Pół godziny później zaprezentują się grupy rekonstrukcyjne: Michalec 1864, Ćwieki ze Starościna, Chorągiew Zawieprzyce, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. Wieczór upłynie na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych przy ognisku.

W niedzielę, 4 września, organizatorzy zamierzają podsumować wydarzenie, a także opisać znalezione przedmioty i sporządzić sprawozdanie. Poszukiwania zostaną bowiem przeprowadzone na podstawie pozwoleń Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura Chełm.

Potyczka pomiędzy polskimi powstańcami a wojskiem rosyjskim w Wielkopolu datowana jest na 3 lutego 1964 roku. Polacy przedzierali się wówczas z Podlasia w kierunku lasów janowskich i granicy z Austrią. Pod Wojsławicami zebrały się 1 i 2 lutego zdziesiątkowane wcześniejszymi walkami oddziały Sienkiewicza, Mioduszewskiego i Lutyńskiego. Mogły one liczyć kilkuset powstańców.

Rosjanie wystawili przeciw nim jedynie rotę piechoty i około 50 kozaków (łącznie około 250 żołnierzy). Według regionalistów, do walki doszło w wąwozie na zachodnim skraju wsi Wielkopole, który nosi potoczną nazwę Michalec. Po wygranym starciu Polacy przemaszerowali przez Gorzków i udali się w kierunku Żółkiewki.

Czytaj także:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama