Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Pracownicy chcą, żeby o nich dbać. Jakie mają oczekiwania?

Pandemia zmieniła społeczeństwo. Przeorała obyczaje, nawyki, przyzwyczajenia. Jedną z takich zmian jest podejście do pracy i związanego z nią naszego samopoczucia.

Autor: iStock

Potwierdzają to wnioski zawarte w najnowszym raporcie ManpowerGroup „Czego pragną pracownicy”. Wynika z nich, że aż 36 proc. pracowników chciałoby w miejscu zatrudnienia liczyć na wsparcie ich zdrowia psychicznego.

Chcemy mieć czysty umysł i rozwijać się  

– Pandemia miała niebagatelny wpływ na pracowników i zauważalnie zmieniła ich hierarchię wartości. Wraz z wybuchem globalnego zagrożenia zdrowotnego, dbałość o dobrą kondycję psychiczną i fizyczną dla wielu osób stała się priorytetem. Szukając jednak rozwiązań na zapobieganie wypaleniu wśród pracowników należy się pochylić przede wszystkim nad jego przyczynami. Warto tu zaznaczyć, że są one bardzo różnorodne i zależą zarówno od indywidualnych predyspozycji danej osoby, jak i środowiska biznesowego, w którym się obraca – mówi Jolanta Jastrzębska, ekspertka ds. rozwoju i zarządzania karierą z Right Management w ManpowerGroup, cytowana w informacji prasowej.

Żeby zapobiegać złym stanom emocjonalnym, pracownicy chcieliby mieć do dyspozycji m.in. dodatkowe dni urlopu, które mogłyby pomóc w przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu – taką odpowiedź wskazało 51 proc. ankietowanych.

Innym pomysłem jest zapewnienie pracownikom większej elastyczności w wyborze miejsca i czasu pracy (44 proc.). Aby czuć się w pracy lepiej, chcemy się też rozwijać, co potwierdziło 39 proc. uczestników sondy. Niewiele mniej, bo 36 proc. osób, chciałoby mieć do dyspozycji dodatkowe dni wolne, żeby lepiej zadbać o swoje zdrowie psychiczne.  

Większość pracowników czuje się dobrze

Respondentów ankiety zapytano również o to, jak określiliby swoje samopoczucie w obecnym miejscu. Ich odpowiedzi – choć niedoskonałe – dają pozytywny obraz. Tych dobrych odczuć jest więcej, niż złych. Pewność siebie odczuwa w kwestiach zawodowych 47 proc. zatrudnionych, 45 proc. z nich mówi o poczuciu bezpieczeństwa, a 39 proc. również o motywacji.

Niestety są również pracownicy, którzy nie czują się komfortowo. 27 proc. pytanych stwierdziło, że w pracy towarzyszy im znudzenie i brak motywacji. 19 proc. z nich odczuwa niepewność, a 18 proc. zmaga się z brakiem poczucia bezpieczeństwa.

– Bardzo istotna jest przejrzysta komunikacja, która bezpośrednio przekłada się na pozytywną atmosferę w pracy, która często jest kluczowym aspektem dobrego samopoczucia pracowników w firmie. Ważne jest także przydzielanie zadań zgodnie z poziomem kompetencji pracownika, a w przypadku pojawienia się trudności należy o nich rozmawiać i wspierać pracowników w radzeniu sobie ze stresem. Liderzy mogą także zadbać o wzmacnianie poczucie własnej wartości pracowników, zauważając osiągnięcia i udzielając pozytywnej informacji zwrotnej – radzi pracodawcom Jolanta Jastrzębska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: SuwerenTreść komentarza: Banaszek ponoć absolwent licznych kierunków studiów i popełnia takie rażące błędy ortograficzne ? "umożenia" ??? I taki ktoś jest prezydentem tak dużego miasta... co za wstyd.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 22:57Źródło komentarza: Prezydent Chełma Jakub Banaszek pod ostrzałem hejtu i gróźb. Obrzydliwe wyzwiska i życzenia śmierciAutor komentarza: Jano KTreść komentarza: A zadaliście pytanie Prezydentowi czemu usuwa z dyskusji merytoryczne posty, nagminnie miga się z odpowiedziami, choć sam zachęca do dyskusji? To jest słabe.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 19:09Źródło komentarza: Prezydent Chełma Jakub Banaszek pod ostrzałem hejtu i gróźb. Obrzydliwe wyzwiska i życzenia śmierciAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A co? Bronisz klechów???????? Sami są sobie winni.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 16:46Źródło komentarza: KRAJ. Czterysta złotych za pochowanie babci to za mało. Skandaliczne zachowanie księdzaAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Nie rozróżniasz pogrzebu od wizyty u lekarza????????????? Spróbuj uruchomić mózg. Zapewniam, że to nie boli.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 16:44Źródło komentarza: KRAJ. Czterysta złotych za pochowanie babci to za mało. Skandaliczne zachowanie księdzaAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Ano to, że klechy wszędzie są pazerni. W Chełmie też. Obyś nie musiała się przekonać na własnej skórze.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 16:43Źródło komentarza: KRAJ. Czterysta złotych za pochowanie babci to za mało. Skandaliczne zachowanie księdza
Reklama
Reklama
Reklama