Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Trzy czwarte absolwentów podstawówek z tego powiatu wybrało ich licea i technika

Powodzeniem zakończyła się rekrutacja uzupełniająca, zwłaszcza w Zespole Szkół nr 2. Jest tam aż o 27 uczniów więcej niż po zasadniczym naborze.
Trzy czwarte absolwentów podstawówek z tego powiatu wybrało ich licea i technika
Zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego w Zespołach Szkół nr 1 i nr 2.

Źródło: Starostwo Krasnystaw

Rekrutacja 2022/2023 do liceów i techników w Krasnymstawie i Żółkiewce jest najlepsza od kilkunastu lat. Przyjęły one 75,44 proc. tegorocznych absolwentów szkół podstawowych w powiecie krasnostawskim, czyli 559 z około 730 osób. Wśród nich są osoby, które wiele lat temu rozpoczęły naukę jako sześciolatki.

Bardzo udanym naborem może pochwalić się Zespół Szkół nr 1. To najlepsza rekrutacja od lat w tej placówce. Szkoła przyjęła ostatecznie 157 osób, w tym cztery w drugim naborze. Z nowym rokiem szkolnym powstały trzy klasy technikum. Kształcą techników pojazdów samochodowych (33 uczniów), techników żywienia i usług gastronomicznych (36) i w oddziale łączonym: techników ekonomistów i techników spawalnictwa (29). W szkole branżowej I stopnia utworzono dwa oddziały łączone. Uczą się tam przyszli kucharze i murarze-tynkarze (28) oraz mechanicy pojazdów samochodowych i fryzjerzy (31).

Najlepszy nabór był w Zespole Szkół nr 2, gdzie przyjętych zostało 178 uczniów. Dzięki temu utworzono 6 klas pierwszych techników, z czego tylko jedna jest łączona. Największym powodzeniem cieszy się technik informatyk. Wybrało go 35 osób. Pozostałe klasy kształcą w następujących specjalizacjach: technik elektryk (29), technik hotelarstwa (26 uczniów), technik programista (25), technik geodeta (24) oraz technik mechanizacji rolnictwa i technik optyk (39).

W liceach nie przybyło ani nie ubyło uczniów po rekrutacji zasadniczej. W I LO naukę w czterech oddziałach rozpoczęło 108 osób. Utworzone zostały trzy klasy jednościeżkowe: politechniczna (30 uczniów), humanistyczna (22) i biologiczno-chemiczna (23) oraz jedna dwuścieżkowa: ekonomiczna i biologiczno-chemiczna (33).

Trzy oddziały utworzyło II LO, gdzie przyjęto 92 uczniów. Rozpoczęli oni naukę w dwóch klasach pojedynczych: europejskiej (28), psychologiczno-pedagogicznej (31) oraz w jednej łączonej: dziennikarsko-prawniczej i geoinformatycznej (33).

Zespół Szkół w Żółkiewce utworzył jedną klasę pierwszą kształcącą techników mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, która ma 24 uczniów, czyli o dwóch więcej niż po rekrutacji zasadniczej.

- Udało się nam zrealizować założenia dotyczące utworzenia tak zwanych klas jednolitych i jednościeżkowych. Także w technikach większość klas jest jednokierunkowa. W małych oddziałach klasowych nauczanie przebiega sprawniej i z lepszymi skutkami - komentuje wicestarosta Marek Nowosadzki.

Dodaje, że w mniejszych klasach nauczyciel może w większym stopniu skupić się na potrzebach poszczególnych uczniów. Ci zaś mają większą motywację do pracy. Podkreśla, że w udanym naborze istotną rolę odebrała ciekawa oferta edukacyjna przygotowana przez powiatowe licea i technika.

Czytaj także:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama