Czy rozpuszczalniki organiczne są niebezpieczne?
Tłusty blat, plamy po winie czy kawie – któż z nas nie borykał się z tego rodzaju problemami. I czym się pozbywamy takich zabrudzeń? No środkiem chemicznym. A w jego składzie – oczywiście rozpuszczalnik organiczny. Jeśli zatem, stosujemy tego rodzaju substancje codziennie, w żaden sposób nie może być ona szkodliwa dla naszego zdrowia czy życia. Przede wszystkim z jednego prostego względu – gdyby faktycznie taka była, to nie zostałaby ona w ogóle dopuszczona do sprzedaży. Rozpuszczalniki organiczne dystrybuuje w Polsce m.in. Overlack. Na etykiecie produktu, który zawiera taki rozpuszczalnik, pojawia się jednak informacja dotyczące tego, do jakich celów może zostać przeznaczony. Czyszczenie tłustych powierzchni, czy powierzchni, które są mocno zabrudzone bądź zaczynają się pokrywać rdzą – oto właściwe zastosowanie rozpuszczalników organicznych.
A jeśli mam nadwrażliwą skórę?
Zdarza się, że nasza skóra może źle reagować na styczność z substancjami chemicznymi, których używamy do czyszczenia zabrudzonych powierzchni. To całkiem normalne, jednakże na ten temat, także pojawiają się informacje na etykiecie konkretnego produktu. Osoby, które mają bardzo wrażliwą skórę, ze skłonnościami do alergii, powinny używać w trakcie korzystania z tego typu środków chemicznych, rękawiczek. Wówczas, nie ma możliwości, aby substancja chemiczna zaszkodziła nam w jakikolwiek sposób. Zwykłe, wykonane z lateksu czy innego rodzaju gumy, rękawiczki, są wystarczającym zabezpieczeniem przed występowaniem reakcji alergicznych, w szczególności, jeśli chodzi o nasze dłonie.
Czy rozpuszczalniki są zawarte tylko w środkach czyszczących?
Odpowiedź na to pytanie jest dwojaka – i tak i nie. Zależy, co dokładnie rozumiemy pod pojęciem substancji czyszczącej. Za taką, może też zostać uznany np. aceton, który powszechnie wykorzystywany przy produkcji zmywacza do paznokci. Kobiety, które malują paznokcie, zmywacza używają stosunkowo często. Oczywiście aceton zawarty w zmywaczu do paznokci, ma odpowiednie stężenie, a często jest też tak, że sam zmywacz do paznokci wzbogacany jest o różnego rodzaju roztwory z witamin i minerałów, np. takich, które wzmacniają płytkę paznokcia. To także rodzaj zastosowania rozpuszczalnika chemicznego i w zasadzie – także czyści on powierzchnię. Tyle, że nie z brudu, a lakieru.
Rozpuszczalniki organiczne, mają zatem bardzo szerokie zastosowanie i w żaden sposób nie mogą nam zaszkodzić, o ile tylko używamy ich zgodnie z przeznaczeniem. Wszak zasada, mówiąca o tym, że wszystko jest dla ludzi, nie została wymyślona bez podstawy.
Napisz komentarz
Komentarze