Zostaje patron szkoły, profil i dotychczasowe priorytety. Zmienia się jedynie nazwa, z której znika III Liceum Ogólnokształcące.
- Nie oznacza to oczywiście, że likwidujemy liceum. Po prostu nie będzie go w nazwie - uspokaja dyrektor Chudoba. - Nasza szkoła to szkoła z tradycjami, staramy się kształtować w młodych ludziach postawy patriotyczne i w tym duchu się rozwijamy. Na to jest obecnie zapotrzebowanie. To nie tylko noszenie munduru i zajęcia teoretyczne, ale również uczestniczenie w różnego rodzaju świętach państwowych, uroczystościach patriotycznych.
Zmiana nazwy szkoły została pozytywnie zaopiniowana przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski. Teraz kolej na radę miasta. Dotychczas nie zdarzyło się, aby radni sprzeciwili się woli uczniów, nauczycieli i rodziców i nie przychylili się do prośby dyrekcji placówki oświatowej. Tym razem zapewne będzie podobnie.
- Klasy mundurowe funkcjonują w naszej szkole od 14 lat. Prowadzone są pod patronatem komendantów policji, straży pożarnej i straży granicznej oraz dowódców 1. Warszawskiej Brygady Pancernej i 1. Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie - wyjaśnia dyrektor Ekonomów. - Nie tworzymy fikcji, nasza młodzież ma zajęcia z wykwalifikowaną kadrą mundurową, realizuje podstawy programowe proponowane przez np. Ministerstwo Obrony Narodowej. Oprócz zajęć teoretycznych klasy mundurowe mają również zajęcia praktyczne.
Uczniowie klas mundurowych uczęszczają do jednostki wojskowej na dodatkowe zajęcia, wyjeżdżają na obozy, pikniki, na strzelnicę w Srebrzyszczu, realizując założenia programowe MON, uczą się: sztuki walki, edukacji dla bezpieczeństwa, pływania, specjalizacji policyjnej i pożarniczej. We wszystkich klasach mundurowych zajęcia prowadzone są przez specjalistów, a uczniowie uczestniczą w kursie samoobrony oraz należą do Młodzieżowej Służby Ruchu Drogowego, posiadają też specjalne legitymacje wydane przez komendanta miejskiego policji w Chełmie. Szkoła nawiązała też ścisłą współpracę z Wojskową Komendą Uzupełnień w Chełmie, dzięki czemu kilku uczniów należy już do Obrony Terytorialnej.
- Nasi uczniowie biorą ponadto udział w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach dotyczących szeroko pojętej "wojskowości" i to z sukcesami. Zajęliśmy III miejsce w województwie w kuratoryjnym konkursie "Musztry Paradnej", I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kuratoryjnym "Sprawni jak żołnierze" oraz I miejsce w XVI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Obronnej i Ochrony Ludności - wylicza z dumą Edyta Chudoba.
Od 1 września w szkole będzie 29 oddziałów (22 w technikum i 7 w liceum), przy czym klas mundurowych będzie 14. Tylko w tym roku szkolnym dochodzą dwie klasy o profilu obsługa ruchu granicznego, jedna klasa policyjna, dwie klasy pożarniczo-ratownicze i trzy klasy wojskowe.
- Zmiana nazwy szkoły na Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. Generała Władysława Andersa w Chełmie oddaje w pełni specyfikę kształcenia i jej kierunki rozwoju, wyróżni placówkę spośród innych zespołów szkół zawodowych w regionie, zwiększając tym samym jej atrakcyjność, jednocześnie podkreślając postać patrona szkoły Generała Broni Władysława Andersa. Szkoła używałaby skrótu: ZSEiM - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie zmiany nazwy.
Napisz komentarz
Komentarze