Mobilność zawodowa |
„Partnerstwo lokalne na rzecz promocji mobilności zawodowej na lokalnym rynku pracy” jest inicjatywą Filii w Chełmie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. Ma na celu wesprzeć osoby bezrobotne, korzystające z usług pomocy społecznej, w aktywizacji zawodowej. Jest dobrowolnym zobowiązaniem stron do podejmowania i realizowania inicjatyw na rzecz promocji mobilności zawodowej na lokalnym rynku pracy.
Już w 2015 roku, w ramach poradnictwa zawodowego, doradcy zawodowi Filii WUP w Chełmie, prowadzili zajęcia warsztatowe dla podopiecznych GOPS w Rejowcu Osadzie – mówi Pani Małgorzata Sokół Dyrektor WUP w Lublinie. To nasunęło pomysł, aby podobną współpracę nawiązać z chełmskimi instytucjami działającymi na rzecz grup defaworyzowanych na rynku pracy. Jesienią 2016 roku, wystąpiliśmy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmie z propozycją aktywizacji zawodowej podopiecznych pomocy społecznej – dodaje Dyrektor Sokół. Współpraca pomiędzy Filią WUP w Chełmie, a ośrodkami pomocy społecznej stała się regularna i zaczęła przynosić dobre efekty.
Postanowiliśmy poszerzyć współpracę o inne chełmskie instytucje rynku pracy: Powiatowy Urząd Pracy, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP. Są to instytucje znające sytuację na lokalnym rynku pracy, orientujące się w potrzebach osób defaworyzowanych. Aby dotrzeć do szerszego kręgu osób zaproponowaliśmy również współpracę organizacjom pozarządowym: Centrum Integracji Społecznej, Stowarzyszeniu Ośrodek Wspierania Rodziny oraz Stowarzyszeniu Wspierania Aktywizacji Społecznej STELLA. Następnym krokiem była propozycja sformalizowania poprzez podpisanie dokumentu partnerstwa.
Podpisane w dniu 29.08.2017r. „Partnerstwo lokalne na rzecz promocji mobilności zawodowej na lokalnym rynku pracy” znakomicie wpisuje się w Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia, na 2017 rok. Tegoroczna edycja tego dokumentu nosi nazwę „Mobilność na rynku pracy”. W ww. dokumencie podkreśla się znaczenie mobilności zawodowej rozumianej nie tylko jako gotowość do poszukiwania pracy poza miejscem zamieszkania, ale także jako gotowość do zmiany zawodu, doskonalenie swoich umiejętności, poszerzanie kwalifikacji w celu uzyskania zatrudnienia - dodaje Dyrektor Sokół.
Pragnę podkreślić, że Partnerstwo jest otwarte, to znaczy, że wciąż jest miejsce dla nowych instytucji czy organizacji zainteresowanych działaniem i wciąż można przystępować do Partnerstwa. – mówi na koniec Dyrektor Sokół.
Napisz komentarz
Komentarze