Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Chełm: Tak będzie wyglądał nowy dworzec autobusowy. Radnym projekt się chyba spodobał [ZDJĘCIA]

Taras, wiata autobusowa i dwa rodzaje budynków: dwu- i trzykondygnacyjne. Do tego kondygnacja podziemna. Projekt jest już gotowy. Teraz tylko czekać na budowę nowego dworca autobusowego i biurowca klasy A na terenie byłego dworca PKS przy Al. Armii Krajowej. Podczas wczorajszej sesji rady miasta przedstawiono również dwie inne inwestycje, których podejmie się magistrat we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A.
Chełm: Tak będzie wyglądał nowy dworzec autobusowy. Radnym projekt się chyba spodobał [ZDJĘCIA]

Autor: UM Chełm

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chełm (29 września) przedstawiony został finalny projekt budowy dworca autobusowego i biurowca klasy A. Inwestycja realizowana jest dzięki Programowi Fabryka. Wystartował on już w takich miastach, jak: Elbląg, Włocławek, Stalowa Wola i Zamość (w przygotowaniu). 

- Program Fabryka zawitał również do Chełma. Jesteśmy na zaawansowanym etapie prac. Mamy przygotowaną pełną wizualizację, pełen materiał konieczny do uzyskania stosownych pozwoleń na budowę. W tym celu jest założona specjalna spółka celowa, w której udziałowcami jest Agencja Rozwoju Przemysłu i Miasto Chełm. Ta spółka będzie miała za zadanie przygotować ten budynek. Zlokalizowany on będzie na styku ulic: Lwowskiej i Armii Krajowej - mówił podczas sesji Łukasz Gałczyński, wiceprezes ARP S.A.

Budynek ma składać się z części dwukondygnacyjnej, trzykondygnacyjnej, wiaty autobusów oraz kondygnacji podziemnej. Parter od strony ul. Lwowskiej przewidziany jest na przestrzeń usługową, jak również ten od wewnętrznej strony placu.

- Znajdzie się tam także kawiarnia stanowiąca jednocześnie hol. Na piętrach po prawej stronie druga kondygnacja jest przewidziana na przestrzeń usługowa związaną z usługami medycznymi i siłownią. Po lewej, poza parterem, który też będzie usługowy, znajdą się dwie kolejne kondygnacje zaadaptowane na przestrzeń biurową. Pozostała część to stacja paliw. No i coś, co nam bardzo się podoba, na życzenie pana prezydenta, jego autorski pomysł, będzie taras na szczycie. Mieszkańcy będą mogli na ten taras wejść i spędzić tam milo czas - dodał Gałczyński.

Radnym projekt się spodobał, ale mieli kilka pytań. Nie tylko kierowanych do prezesa ARP S.A., ale również do prezydenta Jakuba Banaszka. Pytania dotyczyły m.in. tego, czy aktualny wzrost cen różnych surowców nie wpłynie na wydłużenie czasu budowy dworca, czy w nowym dworcu znajdą się kasy biletowe oraz czy jest przeprowadzona analiza, ilu docelowo kontrahentów mogłoby wynająć lokale w budynku dworca.

Prezes ARP S.A. zapewnił, że  biznesplan jest aktualizowany i wszystkie obliczenia są przeprowadzane na bieżąco. Nie muszą się więc martwić, że budowa nie zostanie zakończona,bądź zmieni się termin jej zakończenia. 

- Program Fabryka był na początku projektowany na więcej miast. Jednak ze względu na rosnące ceny został ograniczony. Chełm, być może jeszcze Zamość, do tego projektu się załapały na ostatniej prostej. Kolejnych miast nie będzie. (...) Chełm martwić się nie musi.  (...)Na ten cel pieniądze będą. - mówił Gałczyński.

Poinformowano też, że w kwestii cen najmu są przeprowadzane analizy i rozpoznanie rynku. Ceny mają być tak skalkulowane, żeby chełmscy przedsiębiorcy byli w stanie wynająć lokal w tym budynku. Ilości kontrahentów, którzy będą chcieli prowadzić tu działalność, niestety na razie nie można jednoznacznie określić. 

Jeśli chodzi o kasy biletowe, to - jak usłyszeli radni - jeszcze nie został wyznaczony na to miejsce konkretny lokal, jednak przestrzeń jest tak przygotowana, aby zainstalować automatyczne biletomaty oraz kasę obsługową. 

Podczas sesji wiceprezes ARP S.A. przedstawił również plany dwóch innych inwestycji: Euro-Parku Chełm oraz Parku Logistycznego. W pierwszym przypadku głównym założeniem jest przygotowanie inwestycyjnych terenów pod budowę oraz uruchomienie przemysłowego parku. 

Park Logistyczny ma powstać na działce na przy ul. Wschodniej. Pod koniec lipca podpisany został protokół odbioru prac na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego. W planach jest budowa hali produkcyjno-magazynowej razem z zapleczem socjalno-biurowym. Powierzchnia obiektu będzie wynosiła co najmniej 5000 m2.

fragment prezentacji dworca autobusowego i budynku klasy A
fragment prezentacji dworca autobusowego i budynku klasy A - harmonogram prac

Czytaj także:

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama